Hvězdárna Vsetín hlásí historický rekord

3. 11. 2020

Nejdeštivější říjen v historii svého měření zaznamenala letos meteorologická stanice na Hvězdárně Vsetín. Úhrn srážek dosáhl 193,6 mm a o 16,4 mm překonal dosavadní rekord z roku 1998.

Vsetínská hvězdárna, která dnes patří pod křídla organizace Muzeum regionu Valašsko, byla slavnostně otevřena v roce 1950. Množství srážek se tady začalo pravidelně měřit o 7 let později.

Říjnový srážkový průměr na Vsetíně činí kolem 65 mm, letošní čísla jsou ale trojnásobná. Stojí za nimi zejména velmi deštivá první polovina měsíce. Nejvíce napršelo 13. října (40,2 mm za 24 hodin) a už 18. října úhrny atakovaly 22 let starý rekord 177,2 mm. „Další vlna dešťů přišla v posledních říjnových dnech a nakonec se celkový úhrn zastavil na hodnotě 193,6 mm, což je nejvíce v historii měření meteorologické stanice Českého hydrometeorologického ústavu v areálu naší hvězdárny,“ konstatoval odborný pracovník Hvězdárny Vsetín Pavel Svozil.

Na Vsetíně za uplynulé dva měsíce napršelo 332,9 mm srážek a deštivý je zatím i úvod listopadu. To po sušší první polovině roku pomáhá i množství vody obsažené v půdě. Takzvanou půdní vlhkost tady ČHMÚ měří od loňského července. „Jde o zařízení, které pomocí elektrické vodivosti mezi ocelovými elektrodami zjišťuje množství podpovrchové vody obsažené v půdě. Dvě měřicí sondy jsou umístěny v hloubce 10 a 50 cm. Hodnoty zatím můžeme srovnávat pouze s loňským rokem, relevantnější data budeme mít v následujících letech a bude určitě velmi zajímavé sledovat, jak se budou vyvíjet,“ sdělil vedoucí Hvězdárny Vsetín Petr Stolařík.

Aktuální informací o počasí ve Vsetíně a výhled na následující dny najdete na webovém portálu www.pocasivsetin.cz či v on-line sekci Muzea regionu Valašsko na stránkách www.muzeumvalassko.cz.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník