Hvězdárna ve Valašském Meziříčí připravuje zajímavé vzdělávací projekty

18.2.2014

ZLÍN – Radní Zlínského kraje schválili iniciativu krajské příspěvkové organizace, Hvězdárny ve Valašském Meziříčí, která předkládá do operačního programu zaměřeného na přeshraniční spolupráci mezi Slovenskou a Českou republikou dva projekty: „Společně pod tmavou oblohou“ a „Společné vzdělávání pro společnou budoucnost“.

Předmětem projektu „Společně pod tmavou oblohou“ realizovaném společně s Krajskou hvězdárnou v Žilině je návrh a příprava nové didaktické expozice meteoritů a tektitů v hale hlavní budovy hvězdárny, dále malé přenosné expozice pro využití na školách, vytvoření putovní výstavy se zaměřením na problematiku meziplanetární hmoty s prvky 3D, podpora a rozvoj specifického vzdělávání žáků a studentů v příhraničním regionu. Cílem je podpořit aktivity mladých lidí a upozornit na problematiku světelného znečištění a vyhlášenou Beskydskou oblast tmavé oblohy.

Projekt „Společné vzdělávání pro společnou budoucnost“ je zaměřen na rozvoj a podporu vzdělávání v oblasti techniky, technologií a průmyslových aplikací z kosmických věd. Je společně realizován se Slovenskou organizací pro vesmírné aktivity Bratislava (SOSA). Umožní lidem z příhraniční oblasti vzdělávání od špičkových lektorů z České republiky i Slovenska. Nabídne dva semináře o současné kosmonautice a kosmických technologiích. Jeden bude uspořádán na Slovensku, druhý v České republice. Také bude připravena tematická putovní výstava pro školy.

Realizace obou projektů si vyžádá 483 000 korun a velkou část pokryje dotace z Evropské unie.

Hvězdárna Valašské Meziříčí má k dispozici 148 700 korun z vlastních zdrojů, další část nutnou k předfinancování projektů poskytne Zlínský kraj formou navýšení příspěvku na provoz organizace v roce 2014 ve výši 335 000 korun.

Zpracovala: Helena Mráčková

18. 2. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje