Horní Lideč – kostel sv. Václava + betlém

Kostel sv. Václava v Horní Lidči byl postaven na začátku 90. let 20. století na místě, kde původně stávala škola. Záměr postavit v obci nový kostel vyšel z iniciativy místních věřících, kteří dosud docházeli na bohoslužby do zcela zaplněného farního chrámu v Lidečku. Stavbou nového kostela se podstatně zlepšila dostupnost místa ke slavení bohoslužeb pro věřící z Horní Lidče a také se jim naplnila dávná touha mít v obci kostel. Velká část stavebních prací vznikla – jak je v tomto kraji zvykem – svépomocí, jen odborné práce byly zadávány místním firmám.

Rychlá a úspěšná realizace díla (v letech 1991-1994) se stala důkazem příkladné spolupráce farnosti a občanů i symbolem jejich sebevědomí. Kostel je nepřehlédnutelnou moderní dominantou obce, kterou místní vnímají jako svou dřevěnou „valašskou katedrálu".

Ideou architekta Ivo Ondračky byla budova kostela podobná zdejším rodinným domkům, respektive vzešel z konceptu rodinného domu určeného pro více osob. Proto projektant zasadil budovu kostela do stavební linie kolem hlavní cesty, ale zvonici naopak předsunul co nejvíc ke středu křižovatky. Konstrukčně byla zvolena dřevostavba, inspirovaná karpatskými dřevěnými centrálními kostelíky. Základem stavby je osm stojatých stolic nesoucích stanovou střechu se čtyřmi štíty. Interiéru vládne vzdušnost, prosvětlenost a komunitní charakter podtržený půlkruhovým sezením okolo oltáře.

Kostel je filiální, farní úřad, pod který spadá, se nachází v obci Lidečko.

V blízkosti kostela se v samostatném objektu nachází celoroční expozice vyřezávaného dřevěného betlému. Jeho pozoruhodností je 75 mechanicky se pohybujících figur, které předvádějí stará řemesla a zvyky.

V betlému je možné shlédnout také dřevořezby čtyřiceti nejzajímavějších míst Zlínského a sousedního Trenčínského kraje, například Svatý Hostýn, Velehrad, hrad Buchlov, zámek Buchlovice, Radhošť, Trenčínský hrad nebo zámek Bojnice. Betlém byl realizován ve spolupráci s partnerskou obcí Dobňany na Slovensku a podílelo se na něm čtrnáct řezbářů z obou stran hranice.

Návštěva betléma je zpoplatněna. Podrobnosti na webu: www.betlemhornilidec.cz/

Víte, že:

Obec Horní Lideč se nachází v nádherné přírodě Valašska a v okolí je značena řada velmi krásných turistických tras a naučných stezek.

V obci i jejím okolí najdeme i řadu památek – například dřevěnou zvonici z r. 1771.

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy