Herci a žáci zušek nastudovali Povídky z jedné a druhé kapsy

5. 10. 2018

Velmi unikátní propojení, které je neobyčejné jak v České republice, tak i za jejími hranicemi, projekt „Malí velcí herci“, podpořil Zlínský kraj, aby se spojily síly úspěšného divadla a základního uměleckého školství.

Městské divadlo Zlín totiž díky podoře Zlínského kraje umožnilo před více než půl rokem čtrnácti vybraným žákům být součástí hereckého souboru. Pod vedením režiséra Vladislava Kracíka, dramaturga Vladimíra Fekara a společně s herci Markétou Holcmanovou (Kalužíkovou) a Matějem Štruncem nastudovali Povídky z jedné a druhé kapsy od Karla Čapka. Premiéra se konala 30. září.

Je to záležitost unikátní, precedentní. Povídky z jedné a druhé kapsy zařadíme do školního předplatného a plánujeme také zájezdy,“ uvedl ředitel zlínského divadla Petr Michálek.

Spolupráci ladil ředitel divadla a zástupci veřejných ZUŠ Zlínského kraje dva roky, z šestnácti tisíc žáků nakonec pedagogové do březnového víkendového soustředění nominovali téměř sedmdesát zajímavých osobností z řad studentů. Realizační tým pak měl těžké rozhodování, nakonec ale vybral - čtrnáct žáků zušek ve věku dvanáct až osmnáct let.

„Žáci našich ZUŠ z Uherského Hradiště, Kunovic, Uherského Brodu, Otrokovic, Zlína, Vsetína, či Hulína měli první zkoušku v březnu, konec prázdnin pro ně znamenal týdenní soustředění v Městském divadle, kde byli v podstatě od rána do večera," sdělila Martina Hniličková, předsedkyně spolku Zuška?Zuška! a zároveň ředitelka ZUŠ Zlín.

„Neexistuje větší průprava do života nežli vlastní zkušenost - a tato je nesmírně intenzivní, někdy povznášejcí, někdy vyčerpávající. Tato šance je naprosto výjimečná a žáci se jí chopili pevně. Jsou vnímaví, tvární a překvapují nás všechny okolo a možná i sami sebe," popsala manažerka projektu Jana Kubáčová.

„Malí velcí herci“ vznikli na základě reálných zkušeností s obdobným projektem veřejných ZUŠ v kraji a Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín "Malí velcí filharmonici", který dokonce změnil v řadě případů životní cestu mladých umělců.

Adéla Kousalová
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686

dsc-5472dsc-5472.jpg
dsc-5018dsc-5018.jpg
dsc-6273dsc-6273.jpg

web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.