Hejtman ve Zlíně zahájil konferenci o zdravém obouvání

29.5.2014
Hejtman ve Zlíně zahájil konferenci o zdravém obouvání

ZLÍN – Mezinárodní odborné sympozium „Zdravé obouvání – aby nohy zůstaly zdravé po celý život“ zahájil dnes ve Zlíně hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák, který nad akcí převzal záštitu.

Konference, kterou uspořádala Česká obuvnická a kožedělná asociace ve spolupráci se Sdružením českých spotřebitelů a Českou podiatrickou společností, se koná při příležitosti 120. výročí založení obuvnické výroby ve Zlíně firmou Baťa a je určena pro výrobce obuvi, lékaře, fyzioterapeuty a všechny, kdo se zabývají zdravým obouváním.

I po útlumu obuvnické velkovýroby ve Zlíně po roce 1989, je stále do Zlínského kraje soustředěno 90 procent obuvnické produkce v rámci České republiky. V regionu působí asi 35 obuvnických firem.

„To, že se koná tato konference ve Zlíně, svědčí o tom, že jsou tady odborníci, kteří umí udělat kvalitní obuv, protože znají nejen technologii, ale také anatomii a vědí, jak vyrobit botu, která nohu, a zvláště dětskou, nedeformuje, ale správně formuje. Jestliže dnes podporujeme místní zemědělce a potravináře, protože jsou schopni dodat na trh mnohem kvalitnější a nutričně bohatší potraviny než ty dovozové ze supermarketů, je stejně tak důležité podporovat i místní obuvníky, kteří umí vyrobit obuv pro zdravou chůzi,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

Jak zaznělo na konferenci, problém deformit dětské nohy se netýká jen České republiky, ale celé Evropy, která je zaplavena obuví asijské provenience. „Pokud jsou z oblasti nohy vysílány špatné informace směrem do mozku, ten následně vydává signály, které vedou k přetěžování pohybového systému a jeho poruchám,“ zmínil ve své přednášce Vladimír Holoubek, viceprezident České podiatrické společnosti. Jenže drobné funkční vady, které vznikají v dětství a jsou v podstatě nenápadné, se plně projevují až v dospělosti. Proto je tak nutné klást důraz na dobře modelovanou obuv už od prvních dětských krůčků.

Na konferenci prezentují své poznatky odborníci z České republiky, Slovenska, Polska, Rakouska a Švýcarska.

Zásady zdravého obouvání a mnoho praktických doporučení pro spotřebitele lze najít na webových stránkách České obuvnické a kožedělné asociace, která mimochodem v letošním roce slaví již dvacet let své existence: http://www.coka.cz/.

Zpracovala: Helena Mráčková

29. 5. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Fotografie č. 2 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 3 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 4 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 5 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 6 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 7 (foto: Ludvík Valouch)
Fotografie č. 8 (foto: Ludvík Valouch)

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.