Hejtman Stanislav Mišák zve veřejnost na Den Zlínského kraje

30.9.2015
Hejtman Stanislav Mišák zve veřejnost na Den Zlínského kraje

ZLÍNSKÝ KRAJ - Už šestý ročník Dne Zlínského kraje se uskuteční v sobotu 3. října. Na tuto akci, která je velkým dnem otevřených dveří nejen do budovy 21 ve Zlíně, kde sídlí Zlínský kraj, ale také do mnoha dalších firem a organizací v řadě dalších míst regionu, zve jménem pořadatele širokou veřejnost hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

„Letos si připomínáme už 15. výročí od vzniku samostatného Zlínského kraje. Den kraje jsme poprvé uspořádali v roce 2010, když jsme slavili deset let existence nového kraje. Tehdy jsme netušili, jak se tato akce ujme, jestli bude vůbec zájem veřejnosti. A byli jsme příjemně překvapeni, kolik lidí přišlo. Každým rokem potom návštěvnost narůstala, takže ze Dne kraje konaného vždy v první říjnovou sobotu se stala hezká tradice s hojnou účastí občanů i občánků všech generací.  Budu velmi potěšen, když i letos, v roce půlkulatého výročí Zlínského kraje, přijde co nejvíc návštěvníků,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

Ti, kdo v sobotu 3. října na Den Zlínského kraje zavítají a vyberou si z pestré nabídky, kterou slibuje Baťův mrakodrap a jeho okolí včetně platformy u 14/15 Baťova institutu a dále krajské kulturní organizace: knihovna, muzea, galerie výtvarného umění, hvězdárna, ale také některé firmy, či Univerzita T. Bati, mohou počítat s tím, že vstupy do všech o rganizací budou zdarma včetně vstupu na palubu lodi Morava, která se bude plavit mezi Otrokovicemi a Napajedly. Zpoplatněna bude pouze jízda speciálního historického vlaku s parní lokomotivou, který bude vypraven ve spolupráci s Českými drahami, a to tak, že celodenní jízdenka pro dospělou osobu činí 50 Kč, děti od šesti let zaplatí 25 Kč, a ti nejmenší (do šesti let) mají jízdné zdarma.

Protože v minulých ročnících Dne kraje byl vždy velký zájem o projížďku legendárním „Baťovým výtahem“ s kanceláří, bude tato atrakce v programu i letos, ovšem zájemci si musí zarezervovat jízdenky, které se budou vydávat v sobotu 3. října od 9:00 v přízemí Baťova mrakodrapu. „Je to nutné s ohledem na omezenou provozní kapacitu této technické památky, která nesmí být přetížena,“ vysvětlila mluvčí Zlínského kraje Renata Škrobálková.

Den Zlínského kraje je zároveň i Dnem řemesel, kdy budou mít návštěvníci možnost podívat se do provozů velkých strojírenských firem v regionu.

„Myslím si, že nabídka je tak bohatá, že si z ní skutečně vybere každý podle sféry svých zájmů. Je možné přijít jen tak se pobavit, poslechnout si cimbálovku, dechovku nebo jazz, ochutnat vynikající potravinářské výrobky pocházející přímo z našeho kraje a oceněné v soutěži Perla Zlínska nebo degustovat ta nejlepší vína Slovácka. Bude opět příležitost podívat se na obdivuhodné dovednosti mistrů tradiční rukodělné výroby. Děti, a nejen ony, zase mohou – tak jako každoročně - pozorovat Slunce z terasy Baťova mrakodrapu, sledovat ukázky výcviku policejních psů nebo ukázky práce záchranářů, hasičů a policie,“ přiblížil nabídku Dne Zlínského kraje hejtman Stanislav Mišák.

V průběhu celého dne budou vystupovat žáci základních uměleckých škol z celého regionu, budou vyhlášeni vítězové letošního ročníku soutěže Perla Zlínska, výstava v sídle Zlínského kraje přiblíží nejlepší stavby roku, úspěšné rekonstrukce lidových staveb nebo vítěze soutěže Vesnice roku ve Zlínském kraji.

Celý program je zveřejněn na webových stránkách Zlínského kraje www.kr-zlinsky.cz

Zpracovala Helena Mráčková

30. 9. 2015

Renata Škrobálková