Hejtman se zúčastnil slavnosti u příležitosti Dne válečných veteránů

11.11.2011 14:09:00
Hejtman se zúčastnil slavnosti u příležitosti Dne válečných veteránů
LUTOPECNY – Setkání u příležitosti Dne válečných veteránů se dnes uskutečnilo v Lutopecnách na Kroměřížsku. Jeho vrcholným okamžikem bylo odhalení pamětní desky generálmajorovi Aloisi Šiškovi, místnímu rodákovi. Slavnostní akce se zúčastnili zástupci Svazu letců České republiky, Sdružení československých zahraničních letců 1939 – 1945, Klubu výsadkových veteránů, Ministerstva obrany ČR, Krajského vojenského velitelství Zlín a další hosté. Zlínský kraj na akci reprezentoval hejtman Stanislav Mišák.

„Jsem velmi rád, že jsme se zde sešli v tak hojném počtu, abychom si za přítomnosti mnoha významných hostů připomněli hrdinství bojovníků v obou světových válkách. Považuji za velmi důležité připomínat si tyto historické milníky, ve kterých se bojovalo za naši svobodu, a proto chci poděkovat všem, kteří se dnešní slavnostní akce účastní. Velkým optimismem mě naplňuje skutečnost, že tu kolem sebe vidím spoustu mladých tváří, což je důkazem toho, že ani mladou generaci nenechává toto téma lhostejnou,“ uvedl hejtman Mišák.
Slavnostní setkání bylo zahájeno pietním aktem, během kterého položili hejtman a další hosté věnce k pomníku padlých v obou světových válkách. Poté byla na zdi lutopecenského obecního úřadu odhalena pamětní deska generálmajoru Aloisi Šiškovi (1914 – 2003), místnímu rodákovi, který byl za druhé světové války příslušníkem 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Pamětní deska byla bezprostředně po svém odhalení posvěcena a byli k ní položeny květiny z rukou hejtmana i dalších hostí. U slavnostního odhalení desky byla přítomna i paní Vlasta Šišková, vdova pro generálmajorovi Šiškovi.
Poslední částí programu bylo slavnostní předání plaket Ministerstva obrany za příkladnou péči o válečné hroby, kterou obdrželi starostové obcí Rusava, Pitín a Lutopecny a rovněž paní Marta Nováková. Na závěr slavnosti byli její účastníci svědky přeletu dvou stíhacích letounů nad obcí a následného vystoupení dudáků ve skotských uniformách.
Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Ke dni veteránů patří symboly vlčího máku, které se nosí na klopách. Jejich červené květy zdobí malé křížky, případně Davidovy židovské hvězdy, na které lidé píší svá jména nebo třeba i drobné vzkazy padlým a zapichují je do trávy kolem pomníků. Kdo si květ koupí, přispívá na charitu pro dosud žijící veterány.

Zpracoval: Jan Vandík

Foto k tiskové zprávě 13  foto: Petr Zákutný

• podatelna@kr-zlinsky.cz

Odkazy

Právní poradna - linka 199  |  Bezkorupce ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje zlk.neziskovka.cz - neziskové organizace ve Zlínském kraji Průmyslová zóna Holešov Jednotné územní plány a územně analytické podklady Inovace - Inovační portál Zlínského kraje Technologické inovační centrum Zlínský kraj - Východní Morava Energetická agentura Poradenská aplikace pro žáky středních a základních škol Program rozvoje obcí – aplikace OBCEPRO Koordinátor veřejné dopravy Zlínského kraje, s.r.o.