Hejtman se zúčastnil slavnosti u příležitosti Dne válečných veteránů

  11.11.2011 14:09:00
Hejtman se zúčastnil slavnosti u příležitosti Dne válečných veteránů
LUTOPECNY – Setkání u příležitosti Dne válečných veteránů se dnes uskutečnilo v Lutopecnách na Kroměřížsku. Jeho vrcholným okamžikem bylo odhalení pamětní desky generálmajorovi Aloisi Šiškovi, místnímu rodákovi. Slavnostní akce se zúčastnili zástupci Svazu letců České republiky, Sdružení československých zahraničních letců 1939 – 1945, Klubu výsadkových veteránů, Ministerstva obrany ČR, Krajského vojenského velitelství Zlín a další hosté. Zlínský kraj na akci reprezentoval hejtman Stanislav Mišák.

„Jsem velmi rád, že jsme se zde sešli v tak hojném počtu, abychom si za přítomnosti mnoha významných hostů připomněli hrdinství bojovníků v obou světových válkách. Považuji za velmi důležité připomínat si tyto historické milníky, ve kterých se bojovalo za naši svobodu, a proto chci poděkovat všem, kteří se dnešní slavnostní akce účastní. Velkým optimismem mě naplňuje skutečnost, že tu kolem sebe vidím spoustu mladých tváří, což je důkazem toho, že ani mladou generaci nenechává toto téma lhostejnou,“ uvedl hejtman Mišák.
Slavnostní setkání bylo zahájeno pietním aktem, během kterého položili hejtman a další hosté věnce k pomníku padlých v obou světových válkách. Poté byla na zdi lutopecenského obecního úřadu odhalena pamětní deska generálmajoru Aloisi Šiškovi (1914 – 2003), místnímu rodákovi, který byl za druhé světové války příslušníkem 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Pamětní deska byla bezprostředně po svém odhalení posvěcena a byli k ní položeny květiny z rukou hejtmana i dalších hostí. U slavnostního odhalení desky byla přítomna i paní Vlasta Šišková, vdova pro generálmajorovi Šiškovi.
Poslední částí programu bylo slavnostní předání plaket Ministerstva obrany za příkladnou péči o válečné hroby, kterou obdrželi starostové obcí Rusava, Pitín a Lutopecny a rovněž paní Marta Nováková. Na závěr slavnosti byli její účastníci svědky přeletu dvou stíhacích letounů nad obcí a následného vystoupení dudáků ve skotských uniformách.
Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice. Ke dni veteránů patří symboly vlčího máku, které se nosí na klopách. Jejich červené květy zdobí malé křížky, případně Davidovy židovské hvězdy, na které lidé píší svá jména nebo třeba i drobné vzkazy padlým a zapichují je do trávy kolem pomníků. Kdo si květ koupí, přispívá na charitu pro dosud žijící veterány.


Zpracoval: Jan Vandík

11. 11. 2011

Další informace:
Sýkorová Dvorníková Gabriela
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161

Zmíněné osoby

  • Stanislav Mišák
  • Alois Šiška
  • Marta Nováková

Tématická oblast

  • ostatní
Foto k tiskové zprávě 2  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 3  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 4   foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 5  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 6  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 7  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 8  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 9  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 10  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 11  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 12  foto: Petr Zákutný 
Foto k tiskové zprávě 13  foto: Petr Zákutný 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap