Hejtman přijal velvyslance Běloruské republiky v rámci Business dne věnovaného této zemi

18.11.2015

ZLÍN – Velvyslance Běloruské republiky, J. E. Valerije Nikolajeviče Kurdjukova, přijal dnes v sídle Zlínského kraje hejtman Stanislav Mišák. Tomuto setkání předcházela účast běloruského velvyslance na akci „Business den: Bělorusko“, pořádané Kontaktním centrem pro východní trhy při Krajské hospodářské komoře Zlínského kraje.

Tématem jednání určeného především pro zástupce podnikatelské sféry, při kterém Zlínský kraj zastupoval radní Jaroslav Kučera, byly bilaterální ekonomické vztahy mezi Českou republikou a Běloruskem, vytýčení perspektivních průmyslových sektorů pro vzájemnou spolupráci, otázka svobodných ekonomických zón v Bělorusku a systému obchodování, problematika pojištění exportu do Běloruska i předání dalších praktických informací a zkušeností při podnikání v Bělorusku.

Bělorusko patří mezi zájmové země definované v Exportní strategii České republiky
2012-2020 s potenciálem pro české exportéry. Ekonomická a obchodní spolupráce mezi ČR a Běloruskem je v současné době nejrychleji rostoucí oblastí v bilaterálních vztazích. Bělorusko je členem Celní unie a Euroasijské hospodářské unie, díky které se předpokládá vytvoření gigantického spotřebitelského trhu s více než 250 miliony obyvateli. Svobodné ekonomické zóny nabízejí zahraničním investorům výhodné podmínky pro realizaci investic, zájem je i o zakládání společných podniků.

Jako perspektivní oblasti jsou pro české exportéry v Bělorusku vnímány: petrochemický průmysl, energetický průmysl, strojírenství, městská infrastruktura (nutnost komplexní modernizace vodovodních a odpadních sítí), dopravní infrastruktura (dodávka kolejové techniky), agrární sektor a potravinářství.

Více informací: Krajská hospodářská komora Zlínského kraje – Kontaktní centrum pro východní trhy

Zpracovala: Helena Mráčková

18. 11. 2015

Renata Janečková