Hejtman představil starostům aktualizovaný generel Kroměřížské nemocnice

  2.9.2020
Hejtman představil starostům aktualizovaný generel Kroměřížské nemocnice

ZLÍNSKÝ KRAJ – Aktualizovaný plán investičního rozvoje (generel) Kroměřížské nemocnice vedoucí k její celkové modernizaci představil v pondělí 31. srpna hejtman Zlínského kraje na setkání na kroměřížské Střední zdravotnické škole, kam byli pozváni všichni starostové obcí z okresu Kroměříž. Aktualizovaný generel schválila 24. srpna krajská rada. Jeho základní myšlenkou je centralizace zdravotnických provozů do jednoho funkčního celku, která přinese zkrácení provozních vzdáleností, zefektivnění práce personálu, úsporu v provozních nákladech, v nákladech na údržbu i na energetický provoz budov.

„Naposled byl generel Kroměřížské nemocnice aktualizován v roce 2014, ukázalo se však, že je již zastaralý a stavět se podle něj nedá, protože řešil jen nezbytně nutné rekonstrukce budov spojené dlouhými krčky. Nově aktualizovaný generel počítá s komplexní modernizací nemocnice a má ambici být aktuální na několik desetiletí dopředu. Důkladně byl vykomunikován a odsouhlasen všemi primáři, jedná se tedy o dílo a výsledek spolupráce všech lékařských odborností,“ uvedl hejtman Jiří Čunek s tím, že potřeba aktualizace genrelu vyvstala hned po dokončení magnetické rezonance v pololetí roku 2019, jde tedy o dlouho chystaný projekt.

Podle aktualizovaného generelu bude stávající chirurgický pavilon A rekonstruován a na jeho jižní straně na něj naváže novostavba s orientací západ-východ. Tento celek bude doplněn o nová křídla na západě a východě, která budou uzavírat nově vytvořená otevřená atria. Tato atria budou fungovat jako zelené zahrady přivádějící do vnitřních prostor nemocnice světlo a čerstvý vzduch, osázena budou vrostlou zelení. Nově vzniklý monoblok bude doplněn o spojovací křídlo s pavilonem L, čímž dojde ke spojení všech zdravotnických provozů pod tzv. jednu střechu. Pozemky, které v Kroměřížské nemocnici nebude kraj moci sám využít, nabídne městu a společně budou hledat nejlepší řešení na jejich využití, tedy stejně jako v Uherském Hradišti a Zlíně. Plánováno je zavedení MHD přímo do areálu nemocnice se zastávkou u hlavního vchodu a k dispozici bude celkem 473 parkovacích stání, což je oproti současnosti více než dvojnásobek.

Pokud vše půjde dobře, s realizací první etapy by se mohlo začít do dvou, tří let. Náklady na realizaci stavební části etap generelu, kterými dojde ke sjednocení lékařských provozů do jednoho monobloku (tedy etap I. a II.), dosáhnou 1,4 miliardy korun bez DPH.

 

2. 9. 2020

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

 

-mg-1126-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1133-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1138-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1145-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1150-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1159-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1161-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1182-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1185-foto-jiri-balat.jpg
-mg-1191-foto-jiri-balat.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap