Hejtman Lukáš přivítal v Liptále ukrajinské děti, které přijely na ozdravný pobyt

  6.8.2007 16:00:00
Hejtman Lukáš přivítal v Liptále ukrajinské děti, které přijely na ozdravný pobyt
LIPTÁL, ZLÍN – Devětatřicet děvčat a chlapců z ukrajinského Lvova, kteří přijeli na pozvání Zlínského kraje na ozdravné pobyty, přivítal dnes v prostorách dětského domova v Liptále hejtman Libor Lukáš. Jedná se o děti, u nichž se projevily zdravotní potíže v důsledku neštěstí, k němuž došlo u Lvova 17. července. Vlak jedoucí z Kazachstánu do Polska zde vykolejil, část vagónů se převrátila a začala hořet. Souprava vezla vysoce hořlavý žlutý fosfor, který samovolně vzplál a jedovaté zplodiny zasáhly oblast o rozloze 90 kilometrů čtverečních, na nichž se nachází 14 vesnic s 11tisíci obyvateli. Zlínský kraj nabídl Ukrajině pomoc bezprostředně po této havárii. Děti ve věku deset až šestnáct let byly vybírány přímo krizovým štábem pod dohledem prvního náměstka gubernátora Lvovské oblasti a měly přijet už před týdnem, termín se však zpozdil kvůli vyřizování formalit na ukrajinské straně.
„Jsem rád, že mladí rekonvalescenti absolvovali cestu bez problémů. Věřím, že program, který jsme pro ně připravili, přispěje k jejich rychlé zdravotní regeneraci a že jejich respirační problémy způsobené havárií brzy odezní působením čerstvého valašského ovzduší,“ řekl hejtman Libor Lukáš.
Zlínský kraj je po Evropské unii druhým zahraničním subjektem a prvním partnerským regionem, který se rozhodl Ukrajině neprodleně pomoci.
Ubytování a stravování dětí je zajištěno v rekonstruovaných prostorách Dětského domova v Liptále. K dispozici jsou samostatné byty s moderní výbavou. V areálu domova se také nachází bazén, hříště a ohniště. Lokalita nabízí příležitosti pro četné tématické výlety. O děti se budou z odborného hlediska starat pedagog, psycholog a odborný lékař. Pobyt je zajišťován ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR ve Lvově, Dětským domovem Liptál, Hasičským záchranným sborem Zlínského kraje a Českým červeným křížem Zlín.


6. 8. 2007 – (hm, pk)
Další informace:
Patrik Kamas, tiskový mluvčí
577 043 190, 731 555 104

Zmíněné osoby

  • Libor Lukáš

Tématická oblast

  • vnější vztahy
foto k tiskové zprávě (2)  foto: Patrik Kamas 
Foto k tiskové zprávě (3)  Foto: Patrik Kamas 
Foto k tiskové zprávě (4)  Foto: Patrik Kamas 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap