Hejtman i krajští hygienici se shodují: Při dodržení potřebných opatření není důvod rušit hromadné akce

5.8.2020
Hejtman i krajští hygienici se shodují:  Při dodržení potřebných opatření není důvod rušit hromadné akce

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jednání hejtmana Jiřího Čunka a ředitelky Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Evy Sedláčkové se starosty obcí s rozšířenou působností, poslanci a senátory za Zlínský kraj se dnes uskutečnilo na krajském úřadě. Smyslem jednání bylo informovat přítomné o aktuální situaci týkající se výskytu onemocnění COVID-19 v kraji a souvisejících protiepidemických opatření, zejména s ohledem na množství společenských akcí, které se konají ve Zlínském kraji.

„Jsem velmi rád, že jsme toto setkání uspořádali. Snažili jsme se starosty i ostatní pořadatele akcí nabádat, ať dodržují platná vládní opatření, ale zároveň ať se nebojí organizovat hromadné akce, pokud je to jen trochu možné, a to v zájmu toho, aby se společenský život v našem kraji nezastavil a šel dál normální cestou,“ uvedl hejtman Jiří Čunek.

Ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková k tomu dodala: „Všechna lokální ohniska nákazy, která jsme ve Zlínském kraji měli, tedy Uherský Brod, Napajedla a Vlčnov, se nám podařilo včas lokalizovat, nastavit potřebná opatření a celou situaci velmi dobře zvládnout. Situace v našem kraji tedy není nikterak dramatická a při dodržování mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví není nutné hromadné akce rušit. S organizátory akcí pravidelně komunikujeme a mohou s námi všechno potřebné konzultovat.“

Pořadatelé akcí nemají vůči krajské hygieně ohlašovací povinnost, jejich povinností je však zajistit během akce dodržování mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví, které u venkovních hromadných akcí stanovuje limit maximálně 1 000 osob ve stejný čas, u akcí konaných převážně ve vnitřních prostorech limit max. 500 osob ve stejný čas a u akcí ve vnitřních prostorech s účastí více než 100 osob rovněž povinnost nosit roušku či jinou ochranu nosu a úst.

Jak dále uvedla ředitelka Eva Sedláčková, bylo od začátku pandemie COVID-19 na krajskou hygienu nahlášeno již 773 přestupků. Drtivá většina z nich (cca 90 %) se týkala porušení nařízení nosit roušku nebo porušení zákazu volného pohybu. Nahlášen však byl například i případ nabízení ochranných pomůcek v době, kdy je nebylo možné volně prodávat.

5. 8. 2020

Zpracoval: Jan Vandík