Hejtman Holiš: Dodržování ochranných opatření při cestování pomůže předejít další vlně epidemie

  24.6.2021
Hejtman Holiš: Dodržování ochranných opatření při cestování pomůže předejít další vlně epidemie

ZLÍNSKÝ KRAJ – Epidemická situace se ve Zlínském kraji nadále zlepšuje. Sedmidenní průměr nových potvrzených případů nákazy koronavirem na 100 tisíc obyvatel klesl k 23. červnu ve Zlínském kraji na hodnotu 9,5. Nejúčinnější zbraní proti epidemii covid-19 je očkování. Ukončené jej má v kraji už více než 144 tisíc osob. K očkování se i nadále mohou registrovat všichni zájemci nad 16 let přes odkaz https://registrace.mzcr.cz/.

„Pro získání kolektivní imunity je očkování zásadní a je nutné naočkovat co nejvíce lidí. Teď v létě, kdy bude většina obyvatel více cestovat, hraje podstatnou roli také preventivní testování, které může zabránit šíření nejrůznějších virových mutací. Je důležité, aby lidé dodržovali ochranná opatření a při cestování podstoupili testování na covid-19 a zodpovědně dodržovali případnou karanténu. Můžeme tak předejít další vlně epidemie, která by mohla být mnohem agresivnější,“ řekl hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Takzvaný cestovatelský semafor Ministerstva zdravotnictví upravuje kategorie zemí, na které se při návratu do České republiky vážou příslušná protiepidemická opatření.

Přicestovat bez omezení je možné z kategorie zemí s nízkým rizikem nákazy (zelená barva):
Albánie, Austrálie, Baleárské ostrovy (Španělsko), Bulharsko, Finsko, Hongkong, Island, Itálie, Izrael, Japonsko, Korejská republika, Libanon, Lichtenštejnsko, Macao, Madeira (Portugalsko), Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Nový  Zéland,  Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino,  Severní Makedonie, Singapurská republika, Slovensko, Srbsko, Thajsko, Tchaj-wan, USA, Vatikán.

Další kategorií jsou země, které se vyznačují středním rizikem nákazy (oranžová barva):
Andorra, Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva,  Lotyšsko, Lucembursko, Monaco,  Portugalsko (vč. Azorských ostrovů), Řecko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Kanárské ostrovy (Španělsko).
Před návratem z těchto zemí je nutné vyplnit příjezdový formulář (https://plf.uzis.cz/) a v případě, že k návratu cestující použijí hromadnou dopravu, je nutné také absolvovat antigenní nebo PCR test, a to ještě před návratem do ČR. V případě cesty individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit antigenní nebo PCR test nejpozději 5. den po příjezdu do ČR.

Kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy (červená barva):
Nizozemí, Španělsko.
Lidé vracející se z těchto zemí musí před návratem vyplnit příjezdový formulář a podstoupit antigenní nebo PCR test ještě před návratem do ČR, pokud se vrací hromadnou dopravou. Po vstupu na území ČR se pak musí do 5 dnů podrobit PCR testu a do jeho výsledku zůstat v karanténě. V případě cesty individuální přepravou není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit PCR test do 5 dnů po příjezdu do ČR a opět se do doby výsledku podrobit samoizolaci.

Kategorie zemí s velmi vysokým rizikem nákazy (tmavě červená barva):
Všechny ostatní státy a území světa, které nejsou uvedeny v kategorii výše či níže.
Osoby vracející se z těchto zemí musí ještě před návratem do ČR vyplnit příjezdový formulář a zároveň před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test, pokud k návratu použijí hromadnou dopravu. Pro tyto osoby platí povinnost podstoupit po návratu PCR test, a to nejdříve 5. den a nejpozději 14. den po vstupu na území ČR. Do té doby je nutné zůstat v karanténě. V případě cesty individuální přepravou, není třeba disponovat testem před započetím cesty, ale je povinnost podstoupit po vstupu na území ČR nejdříve 5. den a nejpozději však 14. den PCR test. Do doby výsledku je nutná samoizolace.

Kategorie zemí s extrémním rizikem nákazy (černá barva):
Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Indie, Jihoafrická republika, Kolumbie, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Peru, Tanzánie (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambie a Zimbabwe.
Do těchto zemí Ministerstvo zdravotnictví zakázalo cestovat z důvodu možného šíření nových variant viru, pokud to není bezpodmínečně nutné.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které absolvovaly očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19.Aktuální informace k cestám do zahraničí najdete také na stánkách Zlínského kraje: https://www.kr-zlinsky.cz/informace-k-cestam-do-zahranici-cl-5254.html

 

Zpracovala: Adéla Čuříková

24. 6. 2021

 

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

 

Dokumenty ke stažení

.pdf Očkovací strategie Zlínského kraje_24.6 1431,9 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap