Hejtman Čunek: Přes počáteční nedůvěru jsem vždy předpokládal rozumný přístup primátora a radních k výstavbě nové nemocnice

6.3.2019

ZLÍN - První letošní společné zasedání Rady Zlínského kraje proběhlo s Radou Magistrátu města Zlína v úterý 5. března v Čiperově vile ve Zlíně. Během téměř čtyřhodinového jednání byla hlavním tématem výstavba Nové krajské Baťovy nemocnice ve Zlíně-Malenovicích a prodej pozemků Zlínskému kraji, které jsou majetkem města Zlín. Diskutovalo se také o majetkoprávních záležitostech mezi krajem a magistrátem týkajících se základních či středních škol, budovy 1 v areálu Svitu, realizaci dopravních staveb nebo o budoucím využití stávajícího areálu nemocnice v návaznosti na plánovanou výstavbu nové nemocnice v Malenovicích.

V rámci prezentace studie výstavby nové nemocnice seznámil Martin Šamaj, člen přípravného výboru, radní s aktuálním stavem přípravy projektu. Jedná se o investici Zlínského kraje ve výši bezmála 8 miliard korun, která by měla být hotová do šesti let. Zlínský kraj ji plánuje zafinancovat z vlastních zdrojů, počítá s úvěrem od komerčních bank, ale i pomocí státu v rámci národního investičního plánu, prostřednictvím kterého plánuje premiér Babiš podpořit velké veřejně prospěšné projekty.

„Máme podepsány všechny smlouvy o odkupu pozemků v Malenovicích určených pro výstavbu nové nemocnice se všemi fyzickými osobami. Teď nám tak už zbývají jen pozemky církve a města Zlína,“ informoval přítomné radní hejtman Jiří Čunek a dodal: „Velmi si vážím vstřícného přístupu všech majitelů pozemků, kteří když se dozvěděli, že na jejich pozemcích chceme postavit novou nemocnici, tak neváhali, a na tak celospolečensky prospěšnou stavbu nám své pozemky prodali.“

„Jako Rada města Zlína deklarujeme, že určitě nebudeme výstavbě nové nemocnice házet klacky pod nohy a tento záměr ve chvíli, kdy bude schválen krajský zastupitelstvem, podpoříme“ sdělil na společném jednání Jiří Korec, primátor města Zlína s tím, že variantou je buď výměna či prodej pozemků. Město Zlín vlastní v lokalitě Malenovice pozemky o celkové výměře více než 16 tisíc metrů čtverečních. „Při prodeji za schválenou cenu 1650 korun za metr čtvereční zaplatíme magistrátu zhruba 27 milionů korun,“ upřesnil hejtman Čunek.

Radní se také dohodli, že bezprostředně po úterním jednání se vytvoří společná pracovní skupina složená ze zástupců Zlínského kraje, města Zlína, ale i památkářů či architektů, kteří budou řešit nejvhodnější využití stávajícího areálu nemocnice. „Počítáme s tím, že vydefinují jak požadavky kraje, tak magistrátu, které předají architektům, aby v této lokalitě mohli vytvořit architektonický celek s cílem vybudování nové městské části,“ doplnil hejtman Čunek s tím, že je v této lokalitě plánována výstavba startovacích bytů pro mladé, stejně tak i výstavba běžných bytů nebo zařízení sociálních služeb pro seniory, doplněných ambulancemi.

6. 3. 2019

Adéla Kousalová