Hejtman Čunek představil primářům a vrchním sestrám novou nemocnici

14.2.2019
Hejtman Čunek představil primářům a vrchním sestrám novou nemocnici

ZLÍN - 919 lůžek na pěti nadzemních podlažích, více jak 30 lékařských odborností, 106 tisíc metrů čtverečních užitné plochy, heliport umístěný s ohledem na minimalizaci hluku, jednolůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením, čtyři parkovací domy s kapacitou až 1400 míst nebo bezprostřední napojení na veřejnou dopravu, to je projekt Nové krajské Baťovy nemocnice, jejíž vizualizaci ve čtvrtek 14. února představil hejtman Jiří Čunek spolu s Martinem Šamajem a architektem Miroslavem Pospíšilem primářům a vrchním sestrám všech krajských nemocnic. Finanční náročnost výstavby nové nemocnice ve Zlíně - Malenovicích je zhruba 8 miliard korun a hotová by měla být za šest let.

„Od nové nemocnice si mimo jiné slibujeme, že rozhýbe zajeté koleje poskytované zdravotní péče v našem kraji. Není to jen projekt pro Zlín, nová nemocnice bude plnit úkoly regionální i nadregionální, jako je traumacentrum, onkocentrum, onkogynekologie atd. a možná přibydou ještě i další funkce. Chtěli bychom, aby lékaři z našich ostatních nemocnic novou nemocnici pracovně často navštěvovali a nemocnice tak byly propojeny," řekl hejtman Jiří Čunek.

Dispoziční upořádání nemocnice bude členěno na vstupní část, kde je plánována poliklinická část nemocnice, tedy veškeré provozy ambulancí, kde se ročně ošetří více jak 650 tisíc pacientů. Na ni bude navazovat monoblok akutní medicíny s koncentrací veškeré diagnostické a léčebné péče s křídlem servisní medicíny jako jsou laboratoře, krevní banka nebo šatny pro personál.Dalším navazujícím oddílem bude trakt ,,matka a dítě" orientovaný na klidovou jižní stranu, tedy léčebná péče o novorozence, oddělení gynekologie, porodnice či šestinedělí. Vedle tohoto traktu pak bude křídlo onkologické medicíny se zázemím klinických pracovišť. Poslední částí nové nemocnice budou lůžková oddělení.

Na přípravě projektu nové nemocnice se podílí také lékařská rada, která je složena z devíti primářů krajských nemocnic napříč jednotlivými odbornostmi. „Naším cílem je vytvořit nemocnici, která se bude výrazně přibližovat fakultní péči. Umožňovat by měla realizaci nových operačních technik, které současná nemocnice nenabízí, konkrétně například některé výkony hrudní chirurgie nebo více traumatologických zákroků," uvedl Jozef Macko, primář novorozeneckého oddělení KNTB a člen lékařské rady.

„Velkou změnou pro zdravotnický personál v nové nemocnici bude centrální příprava léčiv, pro konkrétního pacienta v nemocniční lékárně, čímž se lépe zabezpečí  medikační proces. Pro všeobecné sestry bude tato technologie znamenat usnadnění práce a více se budou moci věnovat pacientům," vyjmenoval Martin Šamaj, který je členem přípravného týmu pro výstavbu nové nemocnice a dodal: „Další novinkou oproti současně poskytované péči bude dostupnost veškeré diagnostické a vyšetřovací techniky pod jednou střechou, což usnadní lékařům, ale i pacientům větší komfort a bezpečí."

Na přípravě studie se podílí architektonická kancelář – Atelier r, kterou zastupuje architekt Miroslav Pospíšil: "Studii jsme se snažili zpracovat tak, aby byla lokalita nové nemocnice řešena komplexně jako celek, a to i po stránce dopravní, tedy aby výsledné řešení bylo přínosné pro všechny, kdo se budou v této lokalitě pohybovat a žít."

Vedení kraje chce se záměrem výstavby Nové krajské Baťovy nemocnice seznámit také veřejnost. „Všichni občané, které zajímá projekt výstavby nové nemocnice i to, čím se bude toto špičkové zdravotnické zařízení lišit od stávající „baťovky" a od většiny nemocnic v ČR, jak rozhýbe systém léčebné péče v okolních nemocnicích, i další dotazy zodpovíme lidem na veřejných debatách," připomněl hejtman Čunek.

Veřejné debaty:
Vsetín: Pátek 15. února od 15 hodin, Dům kultury Vsetín, malý sál.
Zlín: Pondělí 18. února od 16 hodin, 14|15 Baťův institut, Vavrečkova ulice, foyer.
Uherské Hradiště: Úterý 19. února od 16 hodin, Hotel Grand, Palackého náměstí.
Kroměříž: Středa 20. února od 16 hodin, Hotel U Zlatého kohouta, Velké náměstí.

14. 2. 2019

Adéla Kousalová