Hejtman Čunek ke krajským nemocnicím: Nic nerušíme, dostupnost a kvalita péče se zlepší

  16.4.2018
Hejtman Čunek ke krajským nemocnicím: Nic nerušíme, dostupnost a kvalita péče se zlepší

ZLÍNSKÝ KRAJ - Dnes, od 15 hodin proběhne v sídle Zlínského kraje pracovní seminář, na kterém bude představena koncepce řízení krajských nemocnic. Před zahájením semináře se hejtman Jiří Čunek stručně vyjádřil ke spekulacím, které se kolem připravované koncepce v uplynulých dnech objevily.

„Smyslem koncepce je zlepšovat kvalitu a dostupnost zdravotnických služeb v kraji a šetřit prostředky, které kraj na zdravotnictví vynakládá. Koncepce je připravovaná a bude realizovaná společně s primáři, vedením nemocnic a dalšími odborníky," informoval hejtman Jiří Čunek a doplnil: „Jako politik, ale i jako občan Zlínského kraje bych samozřejmě nepřipustil, aby se výsledek plánovaných změn jakkoli negativně dotkl dostupnosti a kvality zdravotní péče a komfortu pro pacienty."

Hejtman Jiří Čunek před seminářem vyvrátil některé spekulace a fámy, které se v souvislosti s chystanou koncepcí objevily: „Není pravda, že se budou krajské nemocnice či jejich oddělení rušit, není pravda, že pacienti budou muset kvůli injekcím a dalším běžným zákrokům cestovat dál než doposud, není pravda, že nová koncepce bude pro nemocnice likvidační. Naším cíle je všechny krajské nemocnice rozvíjet, o čemž svědčí miliony investované například do nových pavilonů interny v uherskohradišťské a vsetínské nemocnici a také přístavby budovy pro novou magnetickou rezonanci v Kroměříži.

Hlavním pilířem koncepce řízení krajských nemocnic jsou administrativní opatření, která zefektivní řízení nemocnic a zlepší postavení krajských nemocnic vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. „To nám pomůže přivést do krajského zdravotnictví více peněz na zkvalitnění péče a na odměňování lidí pracujících v našich nemocnicích," dodal za závěr Jiří Čunek a připomněl, že jen díky společnému nákupu léků a centralizaci řízení krajských nemocnic hospodaří na rozdíl od předchozích let všechny krajské nemocnice se ziskem.

Dnes představená koncepce informuje mimo jiné o tom, že:

- Pokud by krajské nemocnice fungovaly centralizovaně, byl by jejich zisk za období 2014 – 2018 o 270 milionů korun vyšší; podobný přínos lze očekávat i do budoucnosti.

- Optimalizací a centralizací nákupu léků a zdravotnického materiálu ušetřily krajské nemocnice za 7 měsíců roku 2017 80 milionů korun; pro budoucnost lze očekávat, že potenciál úspor bude ještě vyšší.

- I díky výše zmíněným úsporám budou do krajských nemocnic nakoupeny přístroje v hodnotě více jak 300 milionů korun.

- Synergie a úspory budou hledány i v rámci obslužných procesů (doprava, účetnictví, personalistika, apod.).

- I díky jednotnému systému řízení a právní subjektivity nemocnic bude Zlínský kraj schopen zajistit například biologickou léčbu rakoviny, roztroušené sklerózy apod., v každé jím zřizované nemocnici.

Celý seminář je pro všechny zájemce přenášen on-line prostřednictvím webových stránek Zlínského kraje - https://www.kr-zlinsky.cz/jednani-zastupitelstva-cl-3908.html

16. 4. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.