Hejtman Čunek: Cílem koncepce zdravotnictví je špičková péče pro pacienty a spokojený personál

18.4.2018

ZLÍN - Se špičkovou péčí pro pacienty, rozšířením ambulantní péče i do okrajových oblastí kraje, vytvořením specializovaných pracovišť, kde se budou provádět náročné operace, spojením krajských nemocnic do jednoho celku, úzkou spoluprací mezi jednotlivými odděleními a společnými nákupy léků a techniky počítá koncepce řízení krajských nemocnic, kterou na semináři představili v pondělí 16. dubna krajským zastupitelům a odborné veřejnosti hejtman Jiří Čunek a předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček. Po ukončení více jak desetihodinového semináře si jeden nejmenovaný zastupitel posteskl, že „největší ochránci nemocnic", kteří přivedli „baťovku" během předchozích let téměř ke krachu, aby ji následně sanovali ze stomilionových dluhů, ani nevydrželi do konce semináře, s výjimkou bývalého hejtmana Stanislava Mišáka.

„Žádná nemocnice, ani žádné nemocniční oddělení se ve Zlínském kraji rušit nebude," sdělil v úvodu zastupitelům, pozvaným odborníkům a zástupcům médií hejtman Jiří Čunek, který tak vyvrátil spekulace a fámy, které se v souvislosti s chystanou koncepcí objevily, a dodal: „Naším cílem je naopak, aby byl v těchto nemocnicích spokojený a stabilizovaný zdravotnický personál a hlavně aby se pacientům dostalo vysoce kvalitní péče."

V průběhu pondělního odpoledne byly postupně prezentovány informace týkající se hospodaření nemocnic a reálného ekonomického přínosu díky společným nákupům. Ředitel nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček následně představil koncepci rozvoje nemocnic, na níž se podíleli zástupci jednotlivých primariátů, vedení krajských nemocnic a další odborníci. „Vzhledem k velkému množství dotazů položených ze strany zastupitelů i pozvaných hostů erudovaným odborníkům, kteří koncepci připravovali, a dlouhé diskuzi, se seminář protáhl až do nočních hodin, přesto jsem rád, že jsme všechny odborné aspekty připravované koncepce prodiskutovali," sdělil hejtman Čunek.

Přiblížena byla také možnost spojení stávajících čtyř nemocnic do jedné právnické osoby. „Jde nám o vytvoření silného subjektu, který má vždy výhodnější pozici," řekl hejtman Jiří Čunek s tím, že tak dojde k lepšímu postavení krajských nemocnic vůči zdravotním pojišťovnám a dodavatelům. „I díky jednotnému systému řízení a právní subjektivity nemocnic budeme schopni zajistit našim pacientům například biologickou léčbu rakoviny nebo roztroušené sklerózy v každé naší nemocnici," informoval Radomír Maráček.

Vytvoření jednoho silného subjektu má i ekonomické výhody. „Provedená analýza ukázala, že pokud by krajské nemocnice fungovaly společně už od roku 2014, mohl být jejich zisk od pojišťoven do letošního roku o 270 milionů korun vyšší," uvedl doktor Maráček.Z představené koncepce vyplynulo mimo jiné také to, že společnými nákupy léků a zdravotnického materiálu ušetřily krajské nemocnice za sedm měsíců roku 2017 osmdesát milionů korun.

Seminář byl určen pro zastupitele Zlínského kraje, pro starosty měst, v nichž krajem založené nemocnice fungují, ale také pro odbornou veřejnost. Pozváni byli také poslanci a senátoři za Zlínský kraj. Jednání v sále sledovalo on-line prostřednictvím krajského webu bezmála dva tisíce návštěvníků a na červnovém zastupitelstvu bude koncepce předložena ke schválení.

18. 4. 2018

Adéla Kousalová