Hájenku v areálu hradu Malenovice i zámek ve Vsetíně čeká obnova

  11.2.2019
Hájenku v areálu hradu Malenovice i zámek ve Vsetíně čeká obnova

ZLÍNSKÝ KRAJ - Rada Zlínského kraje na svém jednání schválila téměř 2,5 milionů korun jako příspěvek z rozpočtu na obnovu hájenky u hradu v Malenovicích a rekonstrukci zámku na Vsetíně.

Hájenka, která se nachází v památkové zóně hradu, se potýká již nějakou dobu s vlhkostí zdiva ve svých rozsáhlých sklepních prostorách. „Situaci je nutné co nejdříve vyřešit. Zlínský kraj z funkce zřizovatele ze svého rozpočtu vyčlenil na tuto akci 1,25 milionů korun. Stavební úpravy by měly být zahájeny v březnu a dokončeny do konce roku,“ popsal situaci hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

„Obnova spočívá v bouracích pracích včetně otryskání starých nátěrů sklepa, provedení nových rozvodů elektroinstalace a vzduchotechniky. Očekáváme, že těmito opatřeními se zamezí vzlínání vlhkosti v tomto prostoru a nebude prostupovat dál,“ vysvětlil ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Rada Zlínského kraje schválila také zahájení projektové přípravy II. etapy stavebních úprav Zámku Vsetín. Po její realizaci by měla následovat ještě etapa třetí. „Na projektovou přípravu druhé etapy rada schválila příspěvek ve výši 1,2 milionů korun, ale teprve po jeho dokončení bude rozhodnuto, které úpravy budou realizovány,“ uvedl hejtman Jiří Čunek s tím, že by postupně měly být během druhé a třetí etapy obnoveny vybrané dveře, vstupy do zámku včetně sloupů, fasáda, rýny, svody a zámecká zeď, hasící systém ve věži, revitalizace zámeckého parku a mělo by se podařit i zbudování výtahu pro imobilní návštěvníky.

Celkové náklady obou etap jsou předpokládány ve výši 20 milionů korun, z toho v rámci II. etapy v letech 2019 - 2020 se mohou pohybovat ve výši 9,5 milionů korun.

Pro Zámek Vsetín se v letošním roce jedná již o druhý schválený investiční záměr. V lednu krajská rada schválila investici na obnovu 108 dřevěných oken, kdy celkové náklady jsou vyčísleny na 5,3 milionů korun.

Zpracovala: Michaela Doleželová

11. 2. 2019

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.