GÉNIUS VALAŠSKA - Příběh Josefa Sousedíka, 2. 11., UTB

27. 10. 2022

S finanční podporou Zlínského kraje vznikl film Genius Valašska, který můžete vidět v aule Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve středu 2. listopadu od 18 hod. Dokudrama se soustřeďuje na osobu vynálezce hybridního motoru a tvůrce prvního rychlovlaku na světě Slovenská strela Josefa Sousedíka. Film akcentuje jeho osudy osobní i pracovní, věnuje se i jeho podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou – umírá při výslechu na gestapu v roce 1944. Na jeho příběhu se tvůrci zamýšlí nad geniem loci regionu Valašska, které dalo světu řadu osobností v čele s Tomášem Baťou. Hrdina filmu byl jeho souputníkem, byť dnes již pozapomenutým…

Filmaři natočili hned dva dokumenty o Josefu Sousedíkovi

Hned dva dokumenty, zabývající se životem a prací významného vsetínského rodáka Josefa Sousedíka, natočil během loňského roku pro Českou televizi i uvádění v kinech a na sociálních sítích režisérMartin Pátek. 

První z nich, Osudová strela, je věnován slavnému vlaku Slovenská strela. Jeho unikátní elektrický pohon vynalezl a zkonstruoval právě Josef Sousedík. Dokument časosběrně zachycuje nedávnou rekonstrukci vlaku a také osudy jeho tvůrců.

Druhý film nese název Edison ze Vsetína a je, stejně jako Osudová strela, takzvaným dokudramatem (dokumentem s hranými scénami). Tento film se soustřeďuje na osobnost a život Josefa Sousedíka. „Dokument akcentuje jeho osobní i pracovní osudy, věnuje se Sousedíkově podpoře partyzánského hnutí na Valašsku, která se mu stala osudnou – umírá při výslechu v úřadovně vsetínského gestapa v roce 1944,“ vysvětlil režisér Martin Pátek..

Film se natáčel během podzimu loňského roku, většinu scén pořídil filmový štáb ve Vsetíně.. Záběry vznikaly mj.  ve společnosti TES, která navazuje na tradici podnikatelských aktivit legendárního vsetínského továrníka. Autentické scény z výslechu Sousedíka na gestapu vznikly v budově bývalého okresního úřadu na Horním náměstí, která k těmto účelům během druhé světové války sloužila. „Zajímavostí je, že role Josefa Sousedíka se v hraných částech dokumentu chopil jeho vnuk Tomáš. Jejich podoba je neuvěřitelná a dodává tak filmu další rozměr,“ popsal producent filmu  Aleš Hudský.

„Josef Sousedík byl významnou osobností nejen Vsetína, ale celé republiky. Jeho osudy jsou pozoruhodné a filmové zpracování si zaslouží. Proto jsme rádi, že filmaři vyrazili po jeho stopách na Vsetín. Rádi jsme s filmovým štábem spolupracovali, a na výsledek se moc těším,“ uvedl místostarosta Pavel Bartoň.

Oba dokumenty se letos objeví v programu České televize. „Ve spolupráci s partnery hodláme uskutečnit veřejné slavnostní předpremiéry v kinech na Vsetíně, ve Zlíně, v Kopřivnici, v Praze v Národním technickém muzeu, a také v technických muzeích v Berlíně a Mnichově,“ uzavřel Hudský.

Další informace na Synergia Film

 

 

 

 

film-4.jpg
film-1.jpg
genius-valasska-letak.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap