František Bartoš: pedagog, jazykovědec, etnograf - expozice

1.1.2018 - 31.12.2019
14. budova
Muzeum jihovýchodná Moravy ve Zlíně
http://www.14-15.cz/58a-frantisek-bartos

Stálá expozice rodáka předbaťovského Zlínska a významné české osobnosti druhé poloviny 19. století.

Expozice pod názvem FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf je umístěná částečně v edukačních místnostech Muzea jihovýchodní Moravy a částečně v komunikačních prostorech k nim těsně přiléhajících. Toto řešení umožnilo pojmout expozici jako dva na sebe navazující celky. První část expozice je převážně informační, jde vlastně o muzejní výstavu dokumentů a trojrozměrných předmětů přibližujících Bartošův život a dílo. Exponáty pocházejí převážně z Bartošovy pozůstalosti uložené v muzejní sbírce.

Druhá část, nazvaná Bartošova herna, vychází z průkopnické části jeho díla – dětského folklóru. Součástí je například replika kalendáře z konce 19. století, v němž budou moci malí návštěvníci doplňovat pranostiky, pohrají si se správným zněním přísloví či nářečními výrazy. Pro ty úplně nejmenší jsou pak k dispozici dřevěné kostky s motivy pohádek sesbíranými Františkem Bartošem, pexeso, a dokonce i dřevěné loutkové divadlo.

Zajímavým doplňkem celé expozice je také nová nářeční mapa Moravy, kterou sestavil Josef Kolařík, přední český znalec dialektu. Pro mateřské, základní i střední školy jsou připraveny doprovodné vzdělávací programy, které přispějí k obohacení výuky.

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.