Film podpořený Zlínským krajem promítnou na Berlinale

  21.1.2022
Film podpořený Zlínským krajem promítnou na Berlinale

ZLÍNSKÝ KRAJ - Mezinárodní filmový festival Berlinale, který začne 10. února, uvede ve světové premiéře českou komedii „Kdyby radši hořelo“ režiséra Adama Kolomana Rybanského.  Film vznikl díky finanční podpoře Zlínského kraje, který přispěl částkou dva miliony korun.

„Uvedení filmu na jednom z nejvýznamnějších světových festivalů považuji za velký úspěch.  Zlínský kraj podpořil vznik tohoto filmu dvěma miliony. Jedná se o nízkorozpočtový film, takže se dá bez nadsázky říct, že bez podpory Zlínského kraje by nevznikl,” řekla Zuzana Fišerová, radní pro kulturu a školství a dodala: „Mám radost, že o dotaci z krajského Programu na podporu audiovizuální tvorby, se uchází projekty, které mají mezinárodní ohlas. Vybrat z množství žádostí ty nejlepší filmy je nelehký úkol, ale je vidět, že v komisi jsou skuteční odborníci, kteří mají při výběru šťastnou ruku,” sdělila Zuzana Fišerová.

Film „Kdyby radši hořelo“ je filmovou komedií o dobrovolných hasičích v hlavních rolích s Miroslavem Krobotem, Michalem Isteníkem a Annou Polívkovou. Sbor hasičů jedné vesnice v ní čelí úplně jiné výzvě, než přináší obvyklý oheň. Film bude na Berlinale představen pod anglickým názvem Somewhere Over the Chemtrails. Pro režiséra Adama Kolomana Rybanského je to celovečerní debut. Spolu s Lukášem Csicselym k filmu napsal scénář.

Komedie se natáčela ve Zlínském kraji na podzim 2020 a v zimě 2021. Premiéra v českých kinech je naplánovaná na 16. června 2022.

Podle Producenta Pavla Váchy ze společnosti Bratři s.r.o. film vznikal v poměrně komplikovaných podmínkách, ale v neuvěřitelné synergii celého štábu i představitelů hlavních hrdinů. „Mnohokrát děkuju za velkou pomoc České televizi, Zlínskému kraji, FAMU a dalším koproducentům. Jsem moc rád, že se tato společná snaha přenesla na plátno a zaujala i dramaturgy světového festivalu,“ konstatoval producent Pavel Vácha.

Od roku 2018 podpořil Zlínský kraj audiovizuální tvorbu více než 25 miliony korun.Filmaři, kteří si pro tvorbu svých děl vyberou Zlínský region, mohou žádat o dotace i v letošním roce, a to až do 28. března. „Na audiovizuální tvorbu máme připraveno celkem 6 milionů korun, kdy filmaři mohou získat dotace od 50 tisíc až po 2 miliony korun,“ připomněla radní Zuzana Fišerová.

Díky finanční podpoře Zlínského kraje byly natočeny např. „Úsměvy smutných mužů“, dále dokudrama mapující životní příběh Jana Amose Komenského „Jako letní sníh“ či rodinné drama „Atlas ptáků“.

 

Zpracovala: Helena Mráčková (s využitím tiskové zprávy Bontonfilm)

 

21. 1. 2022

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

kdyby-radsi-horelo---istenik-krobot-1.jpg
kdyby-radsi-horelo---istenik-krobot-2.jpg
kdyby-radsi-horelo---polivkova-istenik-1.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap