Fenka Máša vyhrabala v Ústí vzácný poklad

13. 9. 2021

Jeden z nejcennějších archeologických nálezů v historii našeho regionu zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko. Hliněný hrneček plný stříbrných pražských grošů ze 14. století odevzdal muž, který poklad objevil spolu s přáteli na procházce se psem v obci Ústí. Po ukončení všech potřebných rozborů si bude moci unikátní nález prohlédnout i veřejnost.

Nálezci, jejichž identitu na jejich žádost nezveřejňujeme, našli poklad začátkem srpna. „Vlastně ho vyhrabala při procházce naše fenka Máša, byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ řekl nám jeden z nich.

Poklad převzal archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel, pod jehož patronaci spadají všechny podobné nálezy v naší části Zlínského kraje. „Vzápětí jsem na místě provedl dohledávku, ale nic dalšího už jsem tam neobjevil,“ uvedl Španihel.

Ze základní prohlídky vyplynulo, že ony vyčnívající mince jsou pražské groše z druhé poloviny 14. století. Než ale mohlo dojít na vyjmutí obsahu nádobky, bylo třeba provést několik dalších nezbytných úkonů. Poklad mimo jiné putoval i na CT „vyšetření“ do valašskomeziříčské nemocnice. „Potřebovali jsme vědět, co se skrývá pod horní vrstvou mincí, abychom mohli zvolit nejvhodnější a hlavně nejšetrnější způsob, jak vybrat obsah hrníčku,“ vysvětlil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek a dodal: „Tímto bych chtěl poděkovat za velmi vstřícný přístup společnosti Agel, zejména pak paní primářce radiodiagnostického oddělení Radmile Hurské a vedoucímu radiologickému asistentovi Tomáši Tejklovi.“   

Snímky z CT ukázaly, že nádobka je plná mincí. Otázkou tak pouze zůstávalo, kolik jich bude, zda jde čistě o stříbrné groše a zda se uvnitř neskrývá i další archeologicky cenný materiál, který může přinést spoustu dalších důležitých informací. 

Rozebírání pokladu proběhlo ve středu 8. září a účastnili se ho i jeho nálezci. Konzervátor muzea z nádobky postupně vyjmul 374 mincí a slepenec nejspíše 3 mincí, který prozatím nešel rozdělit. Ve všech případech šlo o stříbrné pražské groše různé ražby. Část z nich byla ukryta ve zbytcích plátěného měšce. „Já bych chtěl poděkovat poctivým nálezcům za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost,“ zhodnotil Španihel.

Pochvalu si už vysloužil i postup muzejníků, konkrétně z úst Zuzany Fišerové, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. „Děkuji odbornému týmu muzea za skvělé provedení všech úkonů spojených s nálezem pokladu. Je to velmi cenná věc a každá chyba v postupu by mohla být fatální. Nález nyní projde dalším podrobnějším rozborem, který pomůže určit přesnější stáří i cenu nalezených mincí. Pečlivě prozkoumán bude i další obsah nádobky, zda se v něm nenachází ještě další zbytky tkaniny, rostlin a jiného materiálu. Složení keramického hrníčku a další fragmentů určí archeometrická analýza,“ uvedla Fišerová.

Získané informace pomohou určit nejen přibližný letopočet, kdy byl poklad uložen do země, ale možná i roční období, rostlinný pokryv oblasti a případně region, odkud pocházel hrníček. „Ve finále pak budeme schopni poskládat komplexní historický obraz spojený s tímto neobvyklým a vzácným objevem,“ doplnil na závěr Španihel. O dalších výstupech budeme informovat.

 

Na snímcích:

Rozebírání pokladu - Konzervátor Muzea regionu Valašsko Zdeněk Hanáček (v brýlích) a Samuel Španihel.

CT - Vedoucí radiologický asistent radiodiagnostického oddělení Nemocnice ve Valašském Meziříčí Tomáš Tejkl.

Pes – Poklad vyhrabala na procházce fenka Máša.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

 

www.muzeumvalassko.cz

Facebook / Instagram @muzeumregionuvalassko

 

 

tz---fenka-masa-vyhrabala--1-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--2-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--3-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--4-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--5-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--6-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--7-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--8-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--9-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--10-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--11-.jpg
tz---fenka-masa-vyhrabala--12-.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap