Expozice Zlínského kraje na brněnském veletrhu Regiontour 2016 představí rozmanitost regionu

  13.1.2016
Expozice Zlínského kraje na brněnském veletrhu Regiontour 2016 představí rozmanitost regionu

VÝCHODNÍ MORAVA – Zlínský kraj se na veletrhu Regiontour 2016, který proběhne od 14. do 17. ledna 2016, představí pod značkou turistického regionu Východní Morava a tradičně nabídne rozmanité spektrum zážitků a příležitostí k aktivní dovolené.

Krajská prezentace bude těžit z bohaté nabídky lokalit a témat kulturního turismu. Zde budou osu nabídky tvořit vyhledávaná místa jako hrad Buchlov, zámky v Buchlovicích, Vizovicích, Lešné, ale také Arcibiskupský zámek v Kroměříži, poutní místa Velehrad a Svatý Hostýn, patřící k tomu nejlepšímu, co lze na Moravě najít. Stranou nezůstanou ani památky z období Velkomoravské říše, například expozice Slováckého muzea či Archeoskanzen v Modré u Velehradu.

Rozhodně stojí za návštěvu vsetínský zámek s novými expozicemi a vyhlídkovou věží, zámek v Lešné u Valašského Meziříčí situovaný v zámeckém parku, který se pyšní neobvyklým bohatstvím kvetoucích magnólií, azalek a rododendronů. Zřícenina hradu Lukova, nedaleko Zlína, je jednou z mála hradních zřícenin, která se může prezentovat vysvěcenou kaplí pod širým nebem. Hrad byl v minulosti mimo jiné v držení krále Karla IV., ale i Albrechta z Valdštejna, který zde (dle pověsti) osobně zasadil dub.

Součástí kulturní nabídky regionu je také řada folklorních akcí a místní gastronomie. V roce 2016 bude k vidění Slovácká jízda králů zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO hned na dvou místech – v Kunovicích a Vlčnově, návštěvníci kraje budou mít možnost zúčastnit se prakticky v průběhu celého roku řady vystoupení folklorních souborů, gastronomických festivalů a slavností. Na zájem turistů jsou připravena muzea, která v průběhu roku nabídnou řadu atraktivních doplňkových programů. Například v nejvíce navštěvovaném Valašském muzeu v přírodě je pro rok 2016 počítáno s padesátkou akcí v celoročním cyklu Valašský rok, v Muzeu jihovýchodní Moravy, jehož expozice Princip Baťa patří k nejlepším v ČR, připravují několik zajímavých výstav, například výstavu Cesta pravěkem.

Přírodní podmínky umožňují poskytovat kvalitní lázeňskou péči a stále oblíbenější regenerační a relaxační programy. V kraji se nacházejí největší a nejkrásnější lázně Luhačovice, velmi účinná léčba je poskytována v sirnatých vodách, které pramení v Ostrožské Nové Vsi, Buchlovicích – Smraďavce či Kostelci u Zlína. Navíc se oživuje tradice klimatických lázní v Rožnově pod Radhoštěm, kde naleznete vyhledávanou novinku v podobě pivních lázní. Navíc kvalitní wellness hotely jsou vybudovány v každé turistické oblasti Zlínského kraje.

„Na Východní Moravě takřka vždy naleznete něco zajímavého, co byste marně hledali v jiných částech ČR. Díky rozmanitosti kraje dokážeme uspokojit prakticky každého návštěvníka. Rozmanitost kulturních akcí, zajímavé odkazy historie a živé tradice dokážeme propojit dle přání návštěvníka s aktivním pohybem či naopak s pasivním odpočinkem. Úroveň poskytovaných služeb se neustále zvyšuje,“ zve k návštěvě Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje

Devizou cestovního ruchu ve Zlínském kraji je bezesporu čisté a zdravé prostředí, kulturní krajina s neporušenou přírodou. Více než třetina kraje je vymezena jako chráněné přírodní území. Krásy kraje lze objevovat pěšky, na kole, na koni či plavbou po 80 km dlouhém Baťově kanálu. Přímo se tak nabízí pozvánka k aktivní turistice a cykloturistice. Pro turisty je k dispozici 7,5 tisíce značených tras, z toho je 2,5 tis. km určeno pro cykloturistiku, ale také je zde 240 km tras pro hippoturistiku.

Po značených trasách můžete vystoupat na některou z třicítky rozhleden, poznat četné skály a pověstmi opředené bludné balvany, zříceniny hradů, stopy starých Keltů, pohřebiště z doby Velké Moravy nebo obdivovat orchidejové louky v Bílých Karpatech či Beskydech. Vydat se můžete také na poutní stezky sv. Cyrila a Metoděje, které jsou součástí sítě Evropských poutních cest. V současnosti poutní trasy dosahují délky přes 200 km a připravuje se jejich rozšíření.  

Skvěle se na Východní Moravě cítí vyznavači jízdy na kole. Královna cyklostezek - Cyklostezka Bečva, ač je z velké části obklopena horami, nabízí 160 km převážně rovinatého terénu, ale současně zavede milovníky singletracků do některého z bike areálů ve Velkých Karlovicích, Zděchově či Vsetíně. Vyznavači horských kol si zase rádi vyšlápnou do kopců, výzvou, i vícedenní, může být 100 km dlouhý terénní okruh vedený po hřebenech Vsetínských Beskyd a Javorníků nazývaný Vsetínská podkova.

Trochu jiný charakter má cyklostezka vedená v délce 80 km údolím řeky Moravy z Kroměříže do Hodonína. Ta nevede horským terénem, ale nabízí unikátní možnost kombinovat pohyb na kole s plavbou po vodní cestě Baťův kanál a přitom poznávat některý z padesátky zajímavých turistických cílů na obou březích řeky.

Dlouhodobě nejoblíbenějším turistickým cílem celé Moravy je ZOO a zámek Zlín – Lešná patřící k výjimečným zoologickým zahradám jak v ČR, tak v Evropě. Lákavou novinkou se stala Zátoka rejnoků. Rejnoky mohou návštěvníci nejen pozorovat, ale také krmit či pohladit.

Rozhodně nelze při návštěvě kraje vynechat Hanácké Atény - město Kroměříž s jeho památkami zapsanými v UNESCO, mezi nimiž vévodí proslavený Arcibiskupský zámek, Podzámecká zahrada a Květná zahrada. Přestože Arcibiskupský zámek a některé další objekty byly převedeny do majetku katolické církve, neměla by se tato změna vlastníka projevit na návštěvnickém provozu.

Velké oblibě se těší areál poutního místa Velehradu, nedaleko ležící Archeoskanzen Modrá se sousedící expozicí Živá voda a novinkou, kterou je Centrum Slováckých tradic. Archeoskanzen přináší svědectví o našem osídlení a způsobu života v období Velkomoravské říše, tedy v době, kdy na Moravě působili sv. Cyril a Metoděj. Živá voda je atraktivní ukázkou biotopů řeky Moravy, přičemž život pod vodou můžete sledovat z podvodního proskleného tunelu. V Centru Slováckých tradic se seznámíte se zpracováním ovoce, ochutnáte místní víno, poznáte řemeslné výrobky.

„Návštěvníci se do našeho regionu rádi vracejí za zážitky spojené s lidovými tradicemi a také dobrým jídlem. Také rok 2016 bude na tyto události bohatý. V únoru, v období masopustu, můžeme hosty pozvat na jedinečné masopustní slavnosti. K těm nejznámějším patří fašank v obcí Strání. V tomto roce v květnu proběhne jak v Kunovicích, tak ve Vlčnově tradiční Jízda králů, jejíž originalita a historická hodnota je vyjádřena mj. zápisem na Seznam kulturního dědictví UNESCO. Průběhu zlínského, letos již 56. ročníku Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež vzpomeneme mimo jiné 80. let kinematografie ve Zlíně. Konec prázdnin bude patřit tradičně mezinárodní Barum Czech Rally Zlín, závodu mistrovství Evropy. Podzim pak bude lákat například na gastronomický festival ve Velkých Karlovicích. Prakticky celý rok, každý týden se na Východní Moravě něco zajímavého děje a kraj je zajímavý v kterémkoliv ročním období“, dodává Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

 

Další informace:

Mgr. Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

PhDr. Dana Daňová
ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
577 043 900, 733 161 670
dana.danova@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz
www.facebook.com/vychodnimorava

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.