Energetickou efektivitu se ve Zlínském kraji daří zvyšovat prostřednictvím inteligentního energetického managementu

  30.4.2018
Energetickou efektivitu se ve Zlínském kraji daří zvyšovat prostřednictvím inteligentního energetického managementu

ZLÍNSKÝ KRAJ – Energetická agentura Zlínského kraje (EAZK) podporuje energetickou efektivitu ve Zlínském kraji mimo jiné i prostřednictvím inteligentního energetického managementu díky svému zapojení do projektu BOOSTEE-CE, podpořeného z programu Interreg Central Europe.

Energetická efektivita ve veřejných budovách patří k hlavním úkolům Energetické agentury Zlínského kraje. Prostřednictvím zapojení EAZK do mezinárodního projektu BOOSTEE-CE jsou v oblasti energetické efektivity ve veřejných budouvách ve Zlínském kraji aplikovány nové a inovativní přístupy. Projekt BOOSTEE-CE totiž vyvíjí a implementuje technická řešení, strategie, řídící přístupy a finanční schémata k dosažení vyšší energetické efektivity ve veřejnýcn budovách.

Do projektu je  zahrnuto osm budov v majetku  Zlínského kraje. Jedná se o pět školních budov, které jsou pod památkovou ochranou, a to ve městech Kroměříž, Valašské Klobouky a Vsetín. V těchto budovách byla vyměněna  okna, zatepleny stropy a zadní trakty budov, tedy fasády bez historické hodnoty. V Holešově na gymnáziu budou tato opatření realizována až letos. U všech budov je současně se sledováním úspor paliva a provozních nákladů na vytápění sledováno i vnitřní klima v učebnách. Mezi pilotní projekty byly zařazeny i  dvě  budovy  z areálu Uherskohradišťské nemocnice, včetně  nově budovaného pavilonu interny. Všechny tyto budovy se budou vyznačovat nízkou energetickou náročností a budou vhodným příkladem pro renovace a výstavbu dalších veřejných budov.

K dosažení vyšší energetické účinnosti ve veřejných budovách pomáhá i mezinárodní spolupráce  v oblasti využití geodat, nástrojů inteligentního energetického managementu, energetických posudků a auditů.

EAZK poskytuje pilotním projektům technickou podopru ve všech fázích implementace včetně zavádění nebo zlepšování existujícího energetického managementu, vývoje programovacích nástrojů k hodnocení dat, finančních analýz a řízení investic.

Důležitou součástí projektu BOOSTEE-CE je webová platforma jménem OnePlace, založená na 3D modelech budov a dalších energetických informacích v jednotlivých modulech platformy: 3D energetický management, Energeticky efektivní města, Živý energetický trh a Financování energetické účinnosti.

Projekt je podpořen programem Interreg CENTRAL EUROPE Programme a financován Evropským fondem pro regionální rozvoj.

30. 4. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

vsetin---foto-po-realizaci.jpg

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.