Endosonograf za šest milionů upřesní diagnostiku

  6.12.2018
Endosonograf za šest milionů upřesní diagnostiku

Endosonograf stál přes šest milionů korun (bez DPH) a byl pořízen v rámci dotačního programu IROP. Jedná se o ohebný přístroj s optikou, který má navíc na konci také ultrazvukovou sondu. Díky tomu je možná mnohem přesnější diagnostika. „Přístroj se používá k diagnostice patologií horní části zažívacího traktu, slinivky břišní a žlučových cest. Typickými pacienty jsou lidé s podezřením na nádor slinivky, který, zvláště pokud není velký, nemusí být ani na CT dobře viditelný," uvedl gastroenterolog MUDr. Vladimír Kojecký z Interního oddělení Krajské nemocnice T. Bati a dodal, že další vhodnou indikací je pátrání po kamenech ve žlučových cestách. „Pokud se nic nenajde, pacient se vyhne jinému invazivnímu a nepříjemnému vyšetření."

Endosonograf se používá také k cílenému odběru tkáně pro histologické vyšetření. Velmi důležitý je právě při podezření na nádor slinivky. Pomocí přístroje jsou lékaři schopni odběr vzorku zacílit přesně na podezřelou oblast.

Díky novému endosonografu již pacienti ze Zlínského kraje nebudou muset dojíždět do Brna či Olomouce, jak tomu bylo v minulosti. Nyní je přístroj ve zkušebním režimu, naplno jej lékaři začnou používat od ledna.

Další informace:
Mgr. Dana Lipovská
tisková mluvčí Nemocnic Zlínského kraje
Tel.: 577 552 440
Mob.: 602 529 058
dana.lipovska@bnzlin.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.