Držitelem ceny PRO AMICIS MUSAE 2021 je Josef Ruszelák

  7.12.2021
Držitelem ceny PRO AMICIS MUSAE 2021 je Josef Ruszelák

ZLÍNSKÝ KRAJ - Cenu PRO AMICIS MUSAE 2021 (Přátelům múz) za rok 2021 obdrží od Zlínského kraje výtvarník Josef Ruszelák. Nominováno bylo devět osobností kulturního života. Přestože krajští radní již rozhodli o udělení ceny, k jejímu samotnému předání, které bylo původně plánováno na konec listopadu, dojde později vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci.

Zlínský kraj uděluje ocenění PRO AMICIS MUSAE od roku 2004 za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Cena je spojena s předáním výtvarného symbolu, diplomu i finanční odměny.

„Blahopřeji panu Ruszelákovi i všem nominovaným osobnostem, kterých si nesmírně vážím,“ řekla krajská radní Zuzana Fišerová, zodpovědná za kulturu a školství. „Rozhodování nebylo vůbec lehké a ráda bych vyjádřila všem navrženým velké poděkování za jejich působení v mnoha oborech uměleckých činností, za originální nápady, rozsáhlé kulturní aktivity, tvořivost a hlavně nadšení pro věc,“ dodala Fišerová.

Osobnosti nominované v roce 2021:

prof. Mgr. Jan Gogola, Velehrad – vysokoškolský pedagog, divadelní a televizní dramaturg

PhDr. Jiří Langer, CSc., Rožnov pod Radhoštěm – etnograf, popularizátor tradičního stavitelství a architektury

PaedDr. Oldřich Páleníček, Šumice – výtvarník

PhDr. Blanka Rašticová, Uherské Hradiště – historička, popularizátorka památkového fondu

Josef Ruszelák, Zlín – výtvarník

PhDr. Antonín Sobek, Uherské Hradiště – sociolog, filantrop, emeritní ředitel

Jiřina Sousedíková, Vsetín – folklorista

Jana Tomečková, Zlín – herečka

Jan Vančura, Staré Město – folklorista, zpěvák a hudebník.

 

JOSEF RUSZELÁK se narodil v roce 1938 v Nětčicích (dnes část obce Zdounky). Vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu Uherské Hradiště a od roku 1946 žije ve Zlíně. Jeho dílo zahrnuje práci malířskou, grafickou, fotografickou, scénografickou, typografickou, působil i jako ilustrátor, kostýmní výtvarník a kurátor. Celých 35 let pracoval pro Divadlo pracujících, dnešní Městské divadlo Zlín. Od roku 1992 tvoří ve svobodném povolání. Je členem významných uměleckých sdružení, nositelem řady ocenění, jeho díla jsou zastoupena v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně, v Muzeu Kroměřížska, v Moravské galerii v Brně, v Galerii výtvarného umění v Ostravě i v soukromých sbírkách. Josef Ruszelák rovněž vtiskl výtvarnou podobu publikaci „Putování časem Zlínským krajem“, kterou kraj vydal v roce 2010 k 10. výročí svého vzniku. 

 

7. 12. 2021

Další informace:
Soňa Ličková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 602 671 376
sona.lickova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap