Dřevo, proutí, sláma - stálá expozice

1.1.2018 - 31.12.2018
Hájenka u hradu Malenovice
Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Stálá expozice představuje domácké zpracování nejdostunějších přírodních materiálů.

Expozice Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně umístěná v objektu hájenky před hradem v Malenovicích představuje domácké zpracování nejdostupnějších přírodních materiálů - dřeva, proutí a slámy, jako významnou součást tradiční lidové kultury.

Expozice představuje nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale i souhrn dovedností, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty nutné pro uchování života a rozvoj existence. Dokumentuje výrobní postupy, z nichž je patrná i pozoruhodná zručnost a důvtip výrobců vyplývající z přirozeného souznění a pevného svazku člověka s přírodou. Díky tomu vznikaly předměty užitečné, trvanlivé a krásné. Samostatná část expozice je věnovaná dřevořezbě a tradiční architektuře regionu, v níž se významně uplatnilo dřevo i sláma. Představuje se i dílo významných tvůrců regionu. Součástí prohlídky expozice jsou prezentace videodokumentů zachycujících tradiční výrobní postupy.

Hájenka bude v září otevřena pouze v sobotu a neděli 10.00 - 12.00 a 13.00 - 17.00. Ve všední dny, mimo pondělí, otevřeno jen pro objednané skupiny.