Dodávka ultrazvuků završila ve Vsetínské nemocnici komplexní obnovu zobrazovací techniky

11.9.2020

Za přítomnosti zástupců Zlínského kraje, města Vsetína a Vsetínské nemocnice byla v pátek 11. 9. 2020 slavnostně předána nová ultrazvuková technika v hodnotě bezmála dvanáct milionů korun a dokončena tak největší etapa jednoho ze tří realizovaných evropských projektů: modernizace zobrazovací techniky v celkové hodnotě přesahující padesát milionů korun. Přístrojů a moderního vybavení pro další odbornosti Vsetínská nemocnice pořídila mnohem více a další zakázky ještě čekají.

„V tuto chvíli máme již dodáno vybavení nebo podepsány smlouvy za zhruba 120 milionů Kč, další veřejné zakázky za zhruba 50 milionů Kč jsou v procesu vyhodnocení a připravují se veřejné zakázky ještě zhruba za 10 milionů Kč. Celkem tak díky dotacím bude pořízena nová technika a vybavení nemocnice za 184 milionů Kč,“ uvedla ředitelka Vsetínské nemocnice Ing. Věra Prousková.

Připomenula, že díky operačnímu programu se Vsetínské nemocnici podařilo zpětně profinancovat z evropských fondů i vybavení nového interního pavilonu.  „To si myslím, je poměrně úspěch. Poslední velkou investicí v tomto roce bude modernizace operačních sálů, pak budeme moci říct, že je celá nemocnice nově technologicky vybavená,“ dodala ředitelka.

„Myslím si, že je to velký skok dopředu pro pacienty i pro diagnostiku jako takovou. Snem každého primáře je mít na oddělení moderní vybavení a mně se ten sen splnil během jednoho roku, což je téměř neuvěřitelné. Chtěla bych poděkovat paní ředitelce a všem ostatním, kteří nám k tomu pomohli. Máme dva nové radiodiagnostické přístroje, z toho jeden kombinovaný se skiaskopií, oba jsou plně automatizované, moderní, jsou komfortní pro pacienta i personál. Samozřejmě díky modernějším technologiím je i nižší dávka záření. Špičkové je i C-rameno, které je k dispozici na operačních sálech pro ortopedy, chirurgy. Novinkou v této nemocnici je pojízdný rentgenový přístroj, který je na jednotce intenzivní péče interního oddělení a slouží pacientům přímo u lůžka,“ uvedla primářka radiodiagnostického oddělení MUDr. Blanka Ludvová.

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek ocenil umístění nových technologií, se zájmem si prohlédl a dokonce i vyzkoušel skiaskopickou stěnu. „Ať se vám na nových přístrojích dobře pracuje, máte radost, že budete dělat práci s vyšší přidanou hodnotou, samozřejmě pacienti budou mít z toho užitek. Všem, kteří jste se na obnově techniky podíleli, od nákupu až po instalace, moc děkuji a mám z toho radost,“ uvedl při slavnostním předání.

Vysvětlil, že modernizace není jen záležitost Vsetínské nemocnice, ale i ostatních nemocnic Zlínského kraje. „Snažíme se využít evropských fondů a všechny nemocnice vybavit obdobně. Vsetín je jediná z našich nemocnic, která nemá magnetickou rezonanci, takže to nás ještě čeká. V tuto chvíli začínáme intenzivně pracovat na přípravě rekonstrukce této nemocnice, obdobně jako v Kroměřížské nemocnici. Takže Vsetínskou nemocnici čeká velká změna,“ dodal hejtman.

„Mám radost z toho, že Vsetínská nemocnice má takové moderní vybavení, těšíme se i na magnetickou rezonanci, na nové prostory, věřím, že se to podaří dotáhnout. Již tradičně říkám, že jsem moc rád za vstřícný personál, který tady máme, i sám vnímám, že péče je na velmi vysoké úrovni a věřím, že naši obyvatelé se brzy dočkají ještě lepších prostor a vybavení,“ řekl starosta Vsetína Jiří Růžička.

Na radiodiagnostickém oddělení nově slouží špičkový ultrazvukový přístroj za více než dva miliony korun, dalších šest moderních ultrazvuků v celkové hodnotě bezmála deset milionů korun pak na gynekologicko-porodnickém oddělení, interním oddělení, chirurgii a ARO. Završena tak byla obnova zobrazovací techniky, v jejímž rámci byl pořízen nový počítačový tomograf (17,8 mil. Kč), rentgenový skiagrafický přístroj (6 mil. Kč), skiaskopická stěna (6 mil. Kč), mobilní rentgen (4 mil. Kč) a C-rameno (5 mil. Kč). Nákup umožnily evropské dotace v rámci integrovaného regionálního operačního programu IROP 31 – Zvýšení kvality návazné péče.

ZPRÁVU ZPRACOVAL:

Ing. Lenka Plačková | PR a marketing Vsetínské nemocnice