Do Zlínského a Jihomoravského kraje míří kolekce putovní výstavy Má vlast cestami proměn

Tisková zpráva 1. 7. 2016

Výstava přináší svědectví o příznivých proměnách opomíjených míst a objektů v naší krajině. Kolekce pro Zlínský a Jihomoravský kraj jich v  letošním roce představuje celkem 19. Až do 20. července je výstava vidění na zámku v Bučovicích, odkud poté putuje na další místa v obou krajích.

„Naše země je krásná. Prošla méně příznivým obdobím. Je dobré vidět, že se nyní takové množství lidí snaží uvést kraj kolem sebe do lepšího stavu a najít nový příběh pro opomíjená místa a chátrající stavby. Příznivé změny velmi prospívají krajině i lidským srdcím,“ říká osobnost projektu, známý kardiochirurg Prof. MUDr. Jan Pirk.

Výstava představuje osudy zchátralých budov proměněných v krásné a užitečné stavby, svědectví o obnovených náměstích a návsích, rekonstruovaných nádražích, zachráněných sakrálních stavbách i znovuoživené přírodě.

„Je výjimečná tím, že je dílem lidí z celé naší země. To, co na ní uvidíte, můžete vidět také ve skutečnosti. Je svědectvím o úctyhodné práci lidí na zvelebování  našeho společného domova,“ popisuje smysl výstavy její ředitelka Drahomíra Kolmanová.

Od slavnostního zahájení v květnu bylo možné celou výstavu vidět na pražském Vyšehradě. Nyní se rozdělila na šest kolekcí, které budou po zbytek roku postupně k vidění ve všech čtrnácti krajích ČR. V rámci Zlínského a Jihomoravského kraje je výstava k vidění do 20. července na zámku v Bučovicích, odkud se posléze stěhuje do Bojkovic, Lednice, Zlína, Starého Města a Dolního Němčí. Časový plán putování výstavy je možné najít na webových stránkách www.cestamipromen.cz. Stále je také otevřena možnost domluvit se s organizátory výstavy, aby se kolekce zastavila v dalších městech a obcích.

Putovní výstavu Má vlast cestami proměn pořádá Asociace Entente Florale CZ - Souznění, z.s., spolu s Národní kulturní památkou Vyšehrad, jedenácti partnerskými kraji a řadou dalších spolupracujících organizací a institucí, např. Svazem knihovníků a informačních pracovníků, Spolkem pro obnovu venkova, Národní sítí místních akčních skupin, portálem PROPAMÁTKY či Asociací regionálních značek.

Kontakty pro média:

Josef Petr, PR a komunikace výstavy, +420 728 563 768, petr@aefcz.eu