Do muzea na brouky – Entomolog přiblíží jejich život i ochranu

16. 1. 2023

Jak si žijí brouci v lese? Tak zní název poutavé přednášky známého entomologa Josefa Kašáka (na snímku) z Mendelovy univerzity v Brně o vztahu lesních ekosystémů a hmyzu v nich žijících, kterou pořádá v úterý 17. ledna Muzeum regionu Valašsko na zámku Vsetín.

Brouci, kteří žijí na odumřelém dřevě, patří mezi druhově nejbohatší, funkčně nejvýznamnější a bohužel také nejohroženější skupinu organismů lesních ekosystémů střední Evropy. „Za posledních 100 let vymřelo pět procent těchto druhů a faktory způsobující jejich ohrožení dále působí,“ uvedl entomolog Josef Kašák.

Jeho přednáška na zámku Vsetín, která proběhne v rámci rozsáhlé výstavy Jak se do lesa volá, přinese odpovědi na klíčové otázky spojené s životem a ochranou brouků vázaných na odumřelé dřevo či staré stromy. „Dozvíte se, kde všude je můžeme najít, co vede k jejich vymírání nebo jak bychom jim mohli pomáhat. Navíc budete mít jedinečnou příležitost prohlédnout si některé „broučí klenoty“ naší přírody,“ pozval kurátor přednášky i výstavy Pavel Mašláň.

Pokud se chcete dozvědět „Jak si žijí brouci v lese?“, dorazte v úterý 17. ledna od 17 hodin do Mramorového sálu vsetínského zámku. Čeká Vás zajímavé povídání doplněné spoustou fotografií. Další podrobnosti najdete na stránkách www.muzeumvalassko.cz nebo Facebooku a Instagramu @muzeumregionuvalassko.

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko