Do Lešné u Valašského Meziříčí na historické kočárky

6. 5. 2022

Až přiletí čáp. Tak zní název letošní hlavní výstavy, která odstartovala v úterý 3. května na zámku Lešná u Valašského Meziříčí. K vidění jsou kolekce unikátních historických kočárků z let 1880 až 1980, které Muzeum regionu Valašsko získalo ze soukromé sbírky Miloslavy Šormové z Roztok u Prahy.

Muzeum zakoupilo sbírku, kterou paní Šormová shromažďovala s manželem desítky let, v roce 2016. Kočárky postupně ukázalo veřejnosti nejen ve svých pobočkách, ale i výstavních síních v různých částech republiky. Teď se vrací zpět do Lešné u Valašského Meziříčí.

Kurátorka Ivana Spitzer Ostřanská pro letošní výstavu vybrala největší unikáty ze sbírky i exponáty, které tady návštěvníci poprvé neviděli. Nové je také celkové ztvárnění. I tentokrát ale platí, že výstava příchozí zavede do dob dávno minulých a svým způsobem také pohladí po duši. „Je to taková lehce nostalgická sonda do historie klasického dětského kočárku i jeho zmenšené varianty pro panenky. Zjistíte, jak se měnila kočárková móda v posledních dvou stoletích a načerpáte k tomu řadu zajímavých informací. Myslím, že je to velmi příjemné zpestření návštěvy lešenského zámku, ideálně se k němu hodí,“ uvedla Ivana Spitzer Ostřanská (na snímku).

K vidění jsou desítky exponátů z různých období. „Mezi nejcennější patří například proutěná trojkolka z konce 19. století, zajímavé jsou i kočárky z různých náhražkových materiálů vzniklé v těžkých letech 2. světové války," doplnila kurátorka.

Kromě výstavy Až přiletí čáp si na zámku Lešná u Valašského Meziříčí můžete prohlédnout také výstavu bankovek z celého světa. K hlavním návštěvnickým lákadlům patří prohlídky zdejších historických komnat a vzácného anglického parku. Zámek Lešná u Valašského Meziříčí je otevřen denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Další podrobnosti na www.muzeumvalassko.cz.

 

Jiří Koňařík

Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

e-mail: konarik@muzeumvalassko.cz

tel. 571 411 690, 605 509 928

www.muzeumvalassko.cz

@muzeumregionuvalassko

tz---do-lesne-na-historicke-kocarky--1-.jpg
tz---do-lesne-na-historicke-kocarky--2-.jpg
tz---do-lesne-na-historicke-kocarky--3-.jpg
tz---do-lesne-na-historicke-kocarky--4-.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap