Do konce srpna je možné podávat na kraj návrhy na ocenění osobností kultury

  8.6.2018
Do konce srpna je možné podávat na kraj návrhy na ocenění osobností kultury

ZLÍN – Do konce srpna 2018 mohou občané zasílat na krajský úřad – odbor kultury a památkové péče – své nominace na ocenění PRO AMICIS MUSAE („Přátelům múz“) za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu.  Ve Zlínském kraji je cena udělována od roku 2005 na základě pravidel schválených radou, zpravidla jednomu kandidátovi, který je s regionem úzce spjat. Informoval o tom radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči, spolupráci s církvemi, mládež a sport.

„Chtěli bychom v letošním roce opět pokračovat v tradici ocenění osobnosti, která výrazným způsobem přispěla k rozvoji kultury Zlínského kraje, anebo region v této oblasti hodně zviditelnila. Podmínkou je, že dotyčný muž či žena v kraji trvale žije, nebo se zde narodili, případně na území regionu působí,“ řekl radní Miroslav Kašný.

Návrh může podat fyzická nebo právnická osoba starší 18 let, která zašle do 31. srpna 2018 vyplněný formulář se zdůvodněním nominace na adresu:  Krajský úřad Zlínského kraje, odbor kultury a památkové péče, tř. T. Bati 21, 761 90 Zlín, případně je možné poslat návrh e-mailem.

Bližší kontaktní informace včetně formuláře jsou zveřejněny na webu Zlínského kraje v sekci kultura.

Seznam držitelů ceny chronologicky:

Prvním oceněným se stal v roce 2005 PhDr. Karel Pavlištík, CSc., pracovník Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně za výzkumnou, publikační, výstavní a folkloristickou činnost, kterou významně přispěl k zachování a rozvoji tradiční lidové kultury a zejména folkloru jednotlivých regionů Zlínského kraje.

V roce 2006 byl oceněn spisovatel Pavel Hejcman z Bystřice pod Hostýnem za celoživotní rozsáhlé literární dílo.

V roce 2007 obdržel ocenění literární kritik a editor Mojmír Trávníček z Nového Hrozenkova za celoživotní významnou ediční a literárně kritickou činnost.

V roce 2008 byl oceněn PRO AMICIS MUSAE etnograf PhDr. Josef Jančář, CSc. za celoživotní vědeckou i praktickou činnost v oblasti tradiční lidové kultury a její popularizaci v mezinárodním měřítku.

Oceněným v roce 2009 se stal Otmar Oliva z Velehradu za rozvoj tradice křesťanského kulturního dědictví a šíření dobrého jména moravského umění v zahraničí.

V roce 2010 získala ocenění Mgr. Helena Chybová za svoji soustavnou práci na záchranných archeologických výzkumech, literární činnost především za knihu Kroměříž zmizelá a znovu objevená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města.

Dalším držitelem ceny PRO AMICIS MUSAE byl v roce 2011 Mgr. Jiří Severin, cenu získal za významný přínos kultuře regionu za celoživotní publicistickou, publikační, scénáristickou a organizační práci, za propagaci kultury Zlínského kraje v zahraničí a za autorský podíl na významných projektech, především Muzeu lidových pálenic.

V pořadí již osmou držitelkou ceny PRO AMICIS MUSAE v roce 2012 se stala PhDr. Eva Urbachová za celoživotní etnografickou práci, za zásluhy při vybudování stálé expozice o lidové výrobě, krojích a obyčejích v Muzeu regionu Valašsko.

V roce 2013 převzali ocenění poprvé v historii dva laueráti: spisovatel Josef Holcman a hudební skladatel Václav Maňas mladší. Josef Holcman ocenění získal za soustavnou literární a publikační činnost, Václav Maňas mladší za soustavnou kompoziční a aranžérskou činnost pro české a moravské hudby.

Rovněž v roce 2014 se uskutečnilo slavnostní předání ceny „PRO AMICIS MUSAE" za významný a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu. Držitelem ceny letošního ročníku se stal známý publicista a spisovatel PaedDr. Jiří Jilík. Působil jako šéfredaktor Slováckých novin, napsal několik filmových scénářů a televizních dokumentů, je autorem a spoluautorem více než dvou desítek knižních titulů s tématikou lidové kultury a regionální historie.

V roce 2015 udělil Zlínský kraj ocenění dvěma laureátkám: Paní Vlasta Grycová získala ocenění za celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje, zejména za péči o lidové tradice v oblasti písňové tvorby a její zásluhy při spoluzaložení Ženského pěveckého sboru ve Strání. Paní PhDr. Věra Kovářů byla oceněna za celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje zasahující do celé řady kulturních oblastí od dokumentace a záchrany tradičních lidových staveb v terénu až po lektorskou činnost či roli etnografky a organizátorky-autorky mnoha kulturních pořadů.

Ve dvanáctém ročníku (2016) bylo ocenění PRO AMICIS MUSAE předáno paní MUDr. Evě Novákové za její celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje, zejména za realizaci zápisu Arcibiskupského zámku a zahrad na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

V Baťově vile ve Zlíně se v roce 2017 uskutečnilo slavností předání ocenění PRO AMICIS MUSAE paní Růženě Děcké za její celoživotní přínos v oblasti kultury Zlínského kraje, zejména za celoživotní propagaci cimbálu, lidových a folklorních tradic.

Zpracovala: Helena Mráčková

8. 6. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí                                                
Krajský úřad Zlínského kraje                            
577 043 190, 606 369 686         

 

 

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.