Do konce července je ve velehradské bazilice vystavena mozaika sv. Cyrila a Metoděje

15. 7. 2020

VELEHRAD - V roce 2009 byli akademičtí sochaři Vojtěch a Passionaria Paříkovi přizváni k rekonstrukci a technologickému řešení obnovy Koehlerovy křížové cesty na Svatém Hostýně, kde se soustavně zabývají obnovou řezané mozaiky v kapličkách křížové cesty Dušana Jurkoviče. Manželům Paříkovým z Prahy se podařilo znovuobjevit zaniklý technologický postup výroby řezané mozaiky. V těchto dnech představují nové keramické dílo Sv. Cyril a Metoděj, vycházející z litografického zobrazení světců J. Koehlera, který se zabýval zpodobením sv. Cyrila a Metoděje mnohokrát. Jeho obraz z roku 1912 se stal už před druhou světovou válkou symbolem naší státnosti a podle této předlohy bylo v Československu vydáno 36 milionů známek.

Mistři Paříkovi vytvořili podle této litografie z roku 1912 obraz z keramiky. Dílo je kombinací keramické řezané mozaiky s malbou glazurami a je tvořeno 24 segmenty s minimální spárou. Malba glazurami představuje opakované a trpělivé vrstvení velmi tenké skoro akvarelové lazury v tónech od světlejších ke tmavším na sebe. „Každá vrstva musí být znovu vypálena v peci, proces se opakuje osmkrát“, vysvětluje Vojtěch Pařík. Podkladní segmenty jsou vyřezány vodním paprskem z mrazuvzdorné dlaždice potažené bílou engobou. Tyto střepy pálené na 1200°C pro sochaře Paříkovy vyrobili ve firmě RAKO v Podbořanech. Vzniká tím mimořádně kvalitní základ, který zaručuje mozaice prakticky neomezenou životnost v exteriéru.

Unikátní keramický obraz měl svou „premiéru“ ve svatohostýnské bazilice v měsíci červnu, nyní je k vidění do konce července v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě, kde byla Paříkovými 12. 7. představena v závěru cyrilometodějské Malé pouti. Replika zdobí v těchto dnech také prostory v nitranské synagoze, kde byla prezentována v rámci cyrilometodějských slavností v Nitře ve dnech 4. - 5. července 2020. K vidění zde bude do 30. srpna 2020, poté se přesune do Bulharského kulturního institutu v Bratislavě.

„Představení tohoto díla symbolizuje jednotu našich zemí, rozvíjí mezinárodní propojení a šíří společné poselství do budoucnosti,“ uvedl krajský radní Miroslav Kašný, zodpovědný za kulturu, památkovou péči a spolupráci s církvemi.

 

Zdroj: Odbor kultury a památkové péče Krajského úřadu Zlínského kraje

 

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

vojtech-parik---003-.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap