Dnešní půlnocí končí ve Zlínském kraji stav nebezpečí, hejtman Jiří Čunek předal řešení krajské veterinární správě

  29.8.2017

ZLÍNSKÝ KRAJ – V souvislosti s ukončením stavu nebezpečí vyhlášeným 31. července 2017 a se zajištěním kontinuity opatření spojených s africkým morem prasat na části území Zlínského kraje uložil hejtman Jiří Čunek Krajské veterinární správě pro Zlínský kraj od 30. srpna 2017 od 0:00 hodin převzít řešení mimořádné události. Postupoval tak v souladu se zákonem č. 166/1999 Sb., o veterinární péči.

„Dnes je poslední den platnosti stavu nebezpečí, který jsem vyhlásil na maximálně možnou dobu, to je na 30 dní, jak mi dovoluje zákon. Doba může být prodloužena pouze rozhodnutím vlády. O to jsem minulý týden v pondělí požádal. Nicméně vláda nerozhodla. Zaznamenal jsem názor ministra vnitra, že stav nebezpečí ve Zlínském kraji se nemusí prodlužovat. Naproti tomu ministr zemědělství, který má pod sebou státní veterinární správu i nákazovou komisi, byl přesvědčen o nutnosti prodloužení stavu nebezpečí. Rozhodnutí vlády nepadlo, proto dnešní půlnocí stav nebezpečí končí. Využil jsem proto svého práva ještě v době platnosti mých kompetencí a řediteli krajské veterinární správy jsem uložil, aby převzal všechna opatření, která jsme doposud učinili, tj. pachové ohradníky, elektrický plot, opatření k zamezení vstupu osob nepovolaných do nakaženého území.

Zároveň jsem dnes uložil řediteli policie, aby v areálu Vrbětice, který je uzavřen, nevypouštěli větší počet divokých prasat z uzavřeného areálu muničního skladu, neboť to by značně mohlo zkomplikovat situaci při řešení likvidace ohniska afrického moru.

Dohodli jsme se, že do dvou týdnů státní veterinární správa nařídí posečení plodin, které jsme vykoupili a nechali v červené zóně. Potřebujeme do odchytových klecí pochytat co nejvíce prasat. Dokud bude kukuřice stát, prasata ji vnímají jako dobrý kryt i potravu. Vše proto musí být sklizeno. Včera jsem podepsal rozhodnutí o nákupu dalších 23 odchytových klecí, které budou předány mysliveckým sdružením.

Pevně věřím, že státní veterinární správa si poradí a veškerá opatření bude realizovat sama. Pokud by se ukázalo, že do října, nebudou zlikvidována všechna prasata v ohroženém území, tak jsme už dnes přemýšleli o odlovu, který by zajišťovala vybraná skupina myslivců. V říjnu prasata začínají migrovat, proto je za každou cenu musíme udržet v červené zóně. Dosud se nám to daří a za to jsem rád."

29. 8. 2017

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap