Devítka řečníků to na TEDxZlín rozjela na plný plyn

17. 10. 2016

ZLÍN – Motto Na plný plyn se v sobotu 15. října ve Zlíně vyjadřovalo v nejrůznějších podobách. V hotelu Baltaci Atrium se totiž konala konference TEDxZlín, na níž se vystřídala devítka řečníků s inspirativními přednáškami.

Celý program symbolicky odstartoval bývalý pilot formule, závodník, kuchař a podnikatel v jedné osobě – Jan Charouz. Honza ve svém příspěvku zdůraznil, že člověk má být připraven změnit svůj život. „I když je to pro mnohé těžké, tak by se toho neměli bát," řekl během své prezentace. Po něm následovala přednáška Juliuse Lukeše – předního českého parazitologa, který navštívil přes 80 zemí a tvrdí, že i sebevíce civilizovaný člověk je podstatě chodící zoologická zahrada. Během osmnáctiminutové řeči, doplněné zajímavými fotografiemi, však všem zdůraznil, že i parazité jsou naši přátelé a našemu tělu nemusejí jen ubližovat, ale být mu i prospěšní.

Zlínský podnikatel Jiří Stodůlka ukázal, jak IT specialisté přešli od počítačů k zemědělství, které využívá obnovitelné zdroje a produkuje především zeleninu ve velmi sofistikovaném a moderním prostředí. Ve světě moderních technologií se pohybuje také Marek Rosa – světový vývojář umělé inteligence, který hledá způsob, jak vyvinout univerzální software, schopný vyrovnat se svou flexibilitou a schopnostmi lidskému mozku.

Velký kontrast k velkolepým vizím představila mladá dokumentaristka Tereza Reková. Ta účastníky konference zavedla do světa hluchoslepých a všem přítomným připomněla, že mezi námi žijí i lidé, kteří jsou ochuzeni o obraz i zvuk. Ve svých emotivních příspěvcích ukázala, jak těžké je pro takto handicapované lidi například vyjadřování nejrůznějších emocí. Díky speciálním rekvizitám si lidé mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak omezeně takto nemocní lidé vnímají svět.

Mezi řečníky byl i Petr Skondrojanis, který má kořeny v Řecku. Již přes 23 let řeší, co je to firemní kultura a jaký má vliv na lidi. Hned v úvodu prezentace přirovnal lidi ve firmách k bateriím s různou voltáží. „Lidé jsou jako baterky. Dodají firmě energii, a když jim dojde, tak jsou nahrazeni novou baterkou," řekl a dodal, že se každý má naučit říkat ne a že cesta je cíl. „Užijte si vše, co děláte. Žijte přítomností," dodal řečník, který je jako moderátor spjatý s TEDxBrno.

Velkou obrazovou show si připravil rodák z Uherského Hradiště Petr Slavík, který je dvorním fotografem biatlonové reprezentace. Petr svůj příspěvek nazval „10 věcí, které tě dostanou do repre". V přednášce nechyběly jeho netradiční fotografie ze zákulisí sportu, z jeho toulek po světových horách a sám na sobě předvedl, že i z koníčka a amatéra se může člověk stát profesionálem v oboru a být plnohodnotnou součástí reprezentačního týmu České republiky.

Přímo ze závodu rallye přijela na TEDxZlín zpěvačka a automobilová závodnice Olga Lounová. Ta přišla s poselstvím, že i sny se mohou plnit. Je potřeba ale věřit sám sobě a jít si za svým cílem. Třešničkou na dortu bylo vystoupení showmana Kazmy, který ale tentokrát upustil od svých provokací a předvedl své já v (pro většinu svých fanoušků) nezvyklé podobě. Jeho hlavní myšlenkou bylo, že je třeba si svůj život aktivně řídit sám. „Tohle je život a nic víc už nebude. Není proč čekat a odkládat." Ve své řeči také prozradil, že zlomovým okamžikem bylo zjištění, že trpí nevyléčitelnou nemocí, s níž se musí do konce života potýkat. Ta dala jeho životu nový smysl a také směr.

„Hledali jsme osobnosti z nejrůznějších oblastí lidské činnosti, které mají co říct a dokáží publikum nadchnout a inspirovat. A myslím, že se nám to opravdu povedlo. Všichni předvedli, že „jedou na plný plyn", stejně tak bylo naladěno i publikum," řekl po akci jeden z organizátorů konference TEDxZlín Jakub Jan Kučera s tím, že tým se snažil ukázat lidi, kteří si jdou za svými sny.

Konference, které spadají pod licenci TED, se konají po celém světě. Jejich společným hlavním cílem je podporovat „myšlenky, které stojí za to šířit" a zdomácněly i v Česku a na Slovensku. Ve Zlíně se na organizaci a přípravách podílí tým lidí, kteří mají společnou potřebu vrátit Zlínu vše dobré, co jim dal, šířit pozitivní myšlenky a mají společnou vizi uskutečnit akci, o které se bude ještě dlouho mluvit – a to nejen ve Zlíně.

Videozáznamy za všech přednášek budou veřejně dostupné na internetu během listopadu.

Generálním partnerem je MONET+. Dalšími partnery jsou: Baltaci hotel Atrium, madeo., Benetton Zlín, Studentská unie UTB, Auto FS, F. E. D., Ovozela, Vitar, Zliner, EZOP, Tescoma, ICF, JA Czech. Mediálními partnery jsou: Fabrika, Zlin.cz.

Podrobnosti na webu:www.tedxzlin.cz

tedx1.jpg
tedx2.jpg
tedx3-kazma.jpg
tedx4-charouz.jpg
tedx5.jpg
tedx6-lukes.jpg
tedx7-stodulka.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap