Děti nakreslily svou představu nové nemocnice

14.6.2019
Děti nakreslily svou představu nové nemocnice

ZLÍN – S tvůrčím zaujetím, hravostí a s nápady plnými fantazie i vtipu vyjádřili žáci dvou základních škol ve Zlíně – Malenovicích, jak si představují novou nemocnici v místě svého bydliště. Někteří navrhli vlastní architektonickou podobu, někteří se více zaměřili na práci zdravotníků, jiné děti vyjádřily pocity pacientů. O velké imaginaci malých umělců svědčí třeba projekt vesmírného špitálu nebo nemocnice pro jednorožce.

Výtvarnou soutěž „Namaluj, jak si představuješ novou nemocnici“ vyhlásil Zlínský kraj pod záštitou radního pro školství Petra Gazdíka a členů Lékařské rady s podporou náměstkyně primátora města Zlína Kateřiny Francové.

„Úkolem dětí bylo vnést svůj osobitý pohled na to, jak by mohla vypadat nová krajská nemocnice, kterou kraj zvažuje postavit ve Zlíně-Malenovicích. Oslovili jsme dvě malenovické školy: 8. Základní školu v ulici Komenského a 11. Základní školu na třídě Svobody. Jsme nadšeni úrovní obrázků, kterým nechybí vtip. Je vidět, že se děti této příležitosti zhostily s chutí a s invencí. Chtěl bych poděkovat ředitelům škol i učitelům za spolupráci na tomto projektu,“ sdělil radní Petr Gazdík.

„Naším cílem bylo podívat se na novou nemocnici trochu jinak: a to vašima očima, s nadhledem. A naopak také vás trochu zatáhnout do toho našeho světa dospělých, abyste se zamysleli nad tím, jak taková nemocnice funguje a k čemu může být dobrá. I mě vaše fantazie velmi inspiruje v tom, jak se člověk na věci může dívat. Přál bych vám, abyste nemocnici potřebovali až v okamžiku, kdy půjdete do porodnice s vlastními dětmi,“ řekl mladým umělcům při vernisáži radní Petr Gazdík.

Soutěž byla vyhlášena v několika kategoriích, přihlásit se do ní mohli žáci od prvních až do devátých tříd. Hodnotící porota, zastoupená členy Lékařské rady, vybírala z osmi desítek přihlášených prací Kromě prvních míst v celkem pěti kategoriích bylo uděleno i několik čestných uznání.

Slavnostní vernisáže se zúčastnili zástupci magistrátu, Zlínského kraje, ředitelé škol a učitelé výtvarné výchovy i samotní kreslíři – ti menší přišli v doprovodu rodičů i sourozenců.

Dětem předal ceny (výtvarné potřeby) také hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, který udělil své osobní čestné uznání Šarlotě Šimečkové, žákyni 2. C ZŠ Zlín, tř. Svobody, za práci s názvem Unicornová nemocnice.

Veronika Vondrová, která získala čestné uznání člena Lékařské rady Martina Šamaje za obrázek, v němž je nemocniční pokoj vyobrazen z perspektivy oka pacienta, prozradila: „Inspirovaly mě animované seriály a také jsem sama byla v nemocnici, takže vím, jak to tam vypadá. Maluji si velice ráda a doma na stěně mám strašně moc obrázků. Toto ocenění je pro mě veliká věc.“

Výsledky soutěže:

Kategorie 1. – 3. ročník, malba
1. místo – Šimon Kolařík, 3. A, ZŠ Zlín, Komenského 78

Kategorie 1. – 3. ročník, volná technika
1. místo – Julie Remešová, 2. B, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: Barevná nemocnice
Čestné uznání hejtmana Zlínského kraje – Šarlota Šimečková, 2. C, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: Unicornová nemocnice
Čestné uznání radního Petra Gazdíka – Šarlota Šimečková, 2. C, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: V pokoji

Kategorie 4. – 6. ročník, malba
1. místo – N. T., 4. B, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: Veselá nemocnice
Čestné uznání Lékařské rady – Nella Janišová, 4. C, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: V akci
Čestné uznání Martina Šamaje – Veronika Vondrová, 5. B, ZŠ Zlín, Komenského 78

Kategorie 4. – 6. ročník, volná technika
1. místo – Milan Svoboda, 6. B, ZŠ Zlín, Komenského 78
Čestné uznání Lékařské rady – Matěj Ondík, 6. A, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: Moderní nemocnice
Čestné uznání náměstkyně Kateřiny Francové – Karel Matocha, 4. C, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: V akci
Čestné uznání náměstkyně Kateřiny Francové – Elen Vendolská, 4. A, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868, Název: V porodnici

Kategorie 7. – 9. ročník, volná technika
1. místo – Martin Konečný, 9. B, ZŠ Zlín, tř. Svobody 868

Výstava je instalována v 16. etáži Baťova mrakodrapu – v chodbě u kavárny.

Zpracovala: Helena Mráčková

14. 6. 2019