Den Zlínského kraje již zítra. Připravili jsme pro vás bohatý program. Buďte s námi u toho za každého počasí :)

  14.9.2018
Den Zlínského kraje již zítra. Připravili jsme pro vás bohatý program. Buďte s námi u toho za každého počasí :)

ZLÍN - Pestrý program pro všechny generace, plný zábavy i poučení, nabídne letošní Den Zlínského kraje, který se uskuteční v sobotu 22. září ve Zlíně. Probíhat bude od 9 do 22 hodin, a to v Baťově mrakodrapu a přilehlém okolí. Přinášíme malou ochutnávku toho, na co všechno se můžete těšit. Podrobnější informace o programu i časovém harmonogramu akce najdete na webových stránkách www.denzk.cz.

Hudba

Den Zlínského kraje bude plný hudby. Přijďte si poslechnout soubory ze základních uměleckých škol. Představí se například saxofonové duo ze ZUŠ Zlín, folklorní soubor Chropyňáček ze ZUŠ Kroměříž nebo kapela Jazzband ze ZUŠ Rudolfa Firkušného Napajedla. Na vystoupení mladých muzikantů odpoledne navážou Tomáš Kočko & Orchestr, Folklorní soubor Vršatec z Dubnice nad Váhom, Thom Artway s kapelou a skupina Reflexy. Jako třešnička na závěr vás večer potěší legendární soubor Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou.

Ochutnávky a prodej regionálních potravin

Budete mít příležitost ochutnat a také přímo na místě zakoupit potravinářské výrobky oceněné v soutěžích Perla Zlínska a Regionální potravina Zlínského kraje i produkty dalších regionálních výrobců. Stejně tak zde bude možno degustovat a zakoupit vína, která získala nejvyšší ohodnocení v soutěži TOP Víno Slovácka. Zklamáni však nezůstanou ani milovníci piva, kteří budou moci okusit produkci místních pivovarů. K ochutnání budou také rybí speciality nebo zvěřinový guláš.

Prezentace myslivců, rybářů, včelařů

Nenechte si ujít jedinečnou možnost poslechnout si lovecké signály v podání mysliveckých trubačů, obdivovat plemena loveckých psů, prohlédnout si výstavku jeleních shozů spojenou s odborným výkladem nebo seznámit se s ukázkami bodování loveckých trofejí. Spoustu zajímavostí budou mít připraveno také zástupci rybářských svazů, kteří mimo jiné představí svoji činnost v oblasti sportovního rybolovu a přiblíží možnosti získání rybářského lístku. Pozadu nezůstanou ani včelaři. Ti budou prezentovat včelí produkty a k vidění bude i pozorovací úl.

Dopravní hřiště pro děti

Na mobilním dopravním hřišti si děti budou moci vyzkoušet bezpečnou jízdu pod odborným dozorem pracovníků BESIP. Zajištěna bude široká škála dopravních prostředků. Nejen kola pro malé i velké, ale také odrážedla nebo šlapací motokáry. Kdo chce, může si přivézt svůj vlastní dopravní prostředek, který splňuje všechny prvky povinné výbavy. Cyklistickou přilbu bude možné si zapůjčit. Zájemci si také vyzkouší test mladého cyklisty.

Farmářská stezka a festival řemesel

Pro nejmladší návštěvníky bude připravena Farmářská stezka a festival řemesel. Na začátku stezky si děti vyzvednou kartu, a pokud obejdou 10 a více stanovišť (z celkem 15), čeká je odměna. Na stezce se hravou formou například seznámí se životem včel, budou poznávat domácí zvířata, vyzkouší si těžkou práci farmářů (např. simulaci dojení krávy) nebo se naučí rozpoznávat bylinky a polní plodiny. Svoji šikovnost budou moci ukázat také při tvoření v rukodělné nebo papírové dílničce. Kromě toho se mohou těšit na ukázky práce pasteveckých psů.

Soutěže

Zkoušeli jste někdy šlapat zelí či hrozny nebo stloukat máslo? Na Dni Zlínského kraje tuto možnost budete mít a zároveň dostanete šanci si v těchto „disciplínách" zasoutěžit a porovnat svůj talent s ostatními. Například máslového klání se budou účastnit tříčlenné skupiny s cílem co nejrychleji utlouct máslo z domácí smetany. Porotci z řad diváků dohlédnou na dodržování pravidel stloukání, načež zhodnotí čas, váhu i kvalitu výsledného másla, které návštěvníci vzápětí ochutnají.

„Jedu na dřeň" – pomozte dobré věci

Neváhejte a přijďte pomoci dobré věci! U stánku na platformě 14I15 BAŤOVA INSTITUTU se budete moci nechat zapsat do národního registru dárců kostní dřeně. Najít vhodného dárce kostní dřeně je při léčbě leukémie klíčové. Bohužel, každý čtvrtý pacient správného dárce nenajde. Co když to budete právě vy, kdo může zachránit lidský život?

Pohádkové čtení ve výtahu

Ze své nové knihy reportážních pohádek „Jak maminka vyprávěla o 20. století" bude v Baťově výtahu číst novinářka a spisovatelka Michaela Vetešková. Jedna z pohádek, ve kterých jsou dětem hravou formou přiblíženy významné události 20. století, vznikla právě po autorčině návštěvě pojízdné kanceláře v Baťově mrakodrapu. Michaela Vetešková pochází ze Vsetína a nyní vede redakci kulturního zpravodajství Ceského rozhlasu.

...a řada dalších aktivit

Prezentace středních škol Zlínského kraje, ukázky integrovaného záchranného systému a zemědělské techniky, projížďky v kočáru s koňmi, malování na obličej, fotokoutek se zemědělskou tematikou, projížďky pojízdnou Baťovou pracovnou, pozorování slunce z terasy Baťova mrakodrapu, prezentace Mistrů tradiční rukodělné výroby, snížené vstupné do krajské galerie a muzea a mnoho dalšího...

Zpracoval: Jan Vandík

14. 9. 2018

Další informace:
Adéla Kousalová
tisková mluvčí Zlínského kraje 
577 043 190, 606 369 686
adela.kousalova@kr-zlinsky.cz 

 

img-1326.jpg
img-5392.jpg
img-4750-foto-jiri-balat.jpg
img-0919.jpg
img-0910.jpg
img-4911.jpg
img-4904.jpg
img-0881.jpg
foto-z-jejich-webu.jpg
img-2852.jpg
img-2991.jpg
img-1206.jpg

Dokumenty ke stažení

.pdf Den ZK 2018_plakát 401,1 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Publishing a.s.