Den s Vaší nemocnicí nabídnul obří maketu plic

21. 6. 2016

VSETÍN – Vůbec poprvé ve Zlínském kraji byl k vidění obří, nafukovací model plic. Byl součástí v pořadí již třetího DNE S VAŠÍ NEMOCNICÍ, který se uskutečnil v pátek 17. června v prostorách Vsetínské nemocnice. Bezmála pět stovek vsetínských školáků, ale i zájemci z řad veřejnosti, si mohli na třech desítkách dalších stanovišť vyzkoušet poskytování první pomoci, obvazovou techniku, transport zraněného, správnou hygienu rukou, ale také prohlédnout vybraná pracoviště. Připravena byla také preventivní vyšetření: měřila se glykémie, bezplatně provádělo spirometrické vyšetření, měření BMI, nácvik samovyšetření a podobně. Akce se zúčastnili i starosta Vsetína Jiří Čunek a poslanec Parlamentu ČR Mgr. Petr Kořenek.

Po loňském úspěchu s maketou střeva, kterou bylo možné procházet jako tunelem, pozvala Vsetínská nemocnice za podpory společnosti Indet Safety Systems do Vsetína zbrusu nový projekt Zdravé plíce. Ten zatím mohli vidět jen v pěti městech České republiky. „Cílem je poskytnout široké veřejnosti informace o možnostech prevence a léčby rakoviny plic," vysvětlila Veronika Čapková ze společnosti Onkomaják. Návštěvníci viděli maketu plic, včetně reálného modelu nádoru. Ve druhém laloku byla umístěna obrazovka, na kterou byly promítány záběry z bronchoskopického vyšetření. U makety odpovídali na četné dotazy zdravotníci z oddělení Tuberkulózy a respiračních nemocí Vsetínské nemocnice. V dopoledních hodinách si v prostorách oddělení mohli také prověřit stav svých plic, provádělo se zde bezplatné spirometrické vyšetření.

Nemalý zájem příchozích byl také o stanoviště rehabilitačního oddělení Vsetínské nemocnice, kde se dozvěděli mnoho zajímavého nejen o používaných metodách a novinkách, ale především o tom, jaké chyby dělají při běžných denních činnostech: při sedu u pracovního stolu či při spánku. Jaké pomůcky či cvičení využít, aby záda nebolela.

Velkým pomocníkem při organizování akce byla již tradičně střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Vsetín. Na třetím dni s Vaší nemocnicí bylo již tradičně stanoviště Policie ČR, Zdravotnické záchranné služby ZK i Hasičského záchranného sboru ZK, nově i Českého červeného kříže. Hasiči zavítali také za malými pacienty na dětské oddělení Vsetínské nemocnice.

21. 6. 2016

Informace poskytne:
Ing. Lenka Plačková,
tisková mluvčí, PR, Vsetínské nemocnice a.s.
571 490 106, 737 251 967
plackova@nemocnice-vs.cz

Další informace:
Renata Janečková
tisková mluvčí
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161
renata.janeckova@kr-zlinsky.cz

fotografie 2.jpg (autor: Vsetínská nemocnice a.s.)
fotografie 1.jpg (autor: Vsetínská nemocnice a.s.)


Dokumenty ke stažení

.rar Foto ke stažení 6104,46 kB

« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap