Den kraje opět nabídne bohatý a pestrý program pro širokou veřejnost

1.10.2012

ZLÍN – Jízda historickým i nejmodernějším vlakem, vstup zdarma do vybraných kulturních institucí, ochutnávka regionálních potravin, projížďka legendárním Baťovým výtahem či debata s hejtmanem Stanislavem Mišákem. To vše a ještě mnohem více čeká na všechny, kdo zavítají na již třetí ročník Dne kraje, který bude uspořádán v sobotu 6. října 2012 u příležitosti 12. výročí vzniku Zlínského kraje. Smyslem akce je představit lidem Zlínský kraj v jeho rozmanitosti.

Velká část programu Dne kraje se uskuteční v sídle Zlínského kraje, Baťově mrakodrapu. Po celý den budou před budovou i v ní vyhrávat hudebníci mnoha žánrů – od cimbálovek, přes dechovky až po swingový band. V Expozici ve II. etáži budovy budou připraveny prezentace Stavby roku, Lidové stavby roku, Strategické průmyslové zóny Holešov a 14|15 BAŤOVA INSTITUTU. Na stejném místě bude během dne probíhat vědomostní soutěž „Zlínský kraj známý i neznámý“. Před budovou a v její III. etáži se uskuteční ochutnávka a prodej nejlepších potravinářských výrobků Perla Zlínska 2012 a vín ze soutěže TOP Víno Slovácka. Mnoho návštěvníků jistě přiláká možnost projížďky tzv. Baťovým výtahem nebo pozorování slunce z terasy mrakodrapu pod dohledem pracovníků Hvězdárny Vsetín. Na terase proběhne i přednáška ředitelky Obuvnického muzea Miroslavy Štýbrové, která povypráví o baťovském Zlíně „trochu jinak“. Zájemci o setkání s hejtmanem Stanislavem Mišákem se budou moci zúčastnit moderované diskuze v zasedacím sále krajského zastupitelstva, během které bude možno klást panu hejtmanovi dotazy.

Bohatý program však bude připraven i mimo Zlín. Okružní jízdu po celém kraji se startem a cílem ve Valašském Meziříčí absolvuje nejen parní lokomotiva 433.002 „Matěj“ se soupravou historických vozů, ale také nejnovější vlaková souprava PESA LINK II „RegioShark“, což nabídne zajímavé srovnání moderní a dobové techniky na kolejích. V rámci Dne kraje bude vstup zdarma hned do několika kulturních zařízení. Konkrétně půjde o Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, Muzeum regionu Valašsko, Muzeum Kroměřížska, Krajskou galerii výtvarného umění ve Zlíně a Hvězdárnu ve Valašském Meziříčí. Milovníci turistiky zase ocení volné vstupné na rozhledny Doubrava, Brdo, Vartovna a Rovnina. Pro ty, co mají rádi putování na kolech, pak bude určen výlet s Kolotoulkařem Kamilem podél Baťova kanálu do Chřibů na rozhlednu Brdo.

Podrobný program Dne kraje včetně časového harmonogramu a jízdních řádů obou speciálních vlaků je možno najít na úvodní webové stránce Zlínského kraje (http://www.kr-zlinsky.cz/den-kraje-cl-1266.html).

Zpracoval: Jan Vandík

1. 10. 2012

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje