Dárci krve ve Vsetíně převzali Janského plakety i Zlaté kříže

18. 9. 2019

„Pro dobrý pocit, že jsem užitečný,“ vysvětloval Jindřich Sábl důvody, proč před lety začal darovat krev. Za osmdesát bezplatných odběrů převzal včera odpoledne Zlatý kříž Českého červeného kříže 3. třídy, oceněni byli i další dárci krve. Poděkovat a pogratulovat jim přišli do malého sálu Domu kultury ve Vsetíně zástupci místní pobočky Českého červeného kříže, vsetínské radnice i Vsetínské nemocnice.

Oceněna byla tentokrát více než stovka dárců z celého regionu. „Na stříbrnou medaili prof. MUDr. Jana Janského za dvacet odběrů dosáhlo sedmdesát osm dárců, na zlatou za čtyřicet odběrů celkem dvacet jedna. Bronzové plakety, které náleží za deset bezplatných odběrů, jsme tentokrát museli rozeslat poštou, protože bychom se do sálu opravdu nevešli,“ uvedla Jana Sklářová, předsedkyně oblastní výkonné rady Českého červeného kříže.

Devět dárců dosáhlo na Zlatý kříž ČČK 3. třídy za osmdesát odběrů, jedním z nich byl i Jindřich Sábl. „Poprvé jsem daroval krev v roce 1992. Otec byl dárce krve a já tedy pokračoval v rodinné tradici. Celou dobu jsem věrný vsetínské transfuzní stanici, všechny odběry se uskutečnily ve Vsetíně, kolektiv je tu výborný, mohu jen chválit,“ prohlásil Jindřich Sábl, který se zapojuje i do odběrů plazmy. Ty se ve Vsetíně realizují od února 2017. „Celkem mám tedy již devadesát devět odběrů, příští týden by měla být jubilejní stovka. Jestli zdraví vydrží,“ dodal Jindřich Sábl.

Vsetínská nemocnice nedávno přivítala letošního 2000. dárce, za celý loňský rok se uskutečnilo téměř tři tisíce odběrů od dobrovolných dárců. „Potřeba dárcovství stále roste. Krev potřebují lidé po úrazech, nehodách, onkologičtí pacienti, předčasně narozené děti, rodičky, chronicky nemocní. Bez krve by nebylo možné realizovat náročné chirurgické zákroky. Děkuji vám jménem svých kolegů, kliniků, všech pacientů, kterým jste pomohli. Byla bych moc ráda, abyste své poselství, své lidství, které vás vede k dárcovství, předávali dál. Říkejte hrdě, jsem dárce krve, pojď darovat se mnou,“ poděkovala oceněným primářka Hematologicko-transfuzního oddělení Vsetínské nemocnice MUDr. Jana Pelková.

„Je úžasné vidět, že jsou lidé, kterým není lhostejné, co se děje kolem nich, co se děje druhým. Netolerance je dnes často upřednostňována, ale myslím, že lidstvo dokáže fungovat, jen když budeme držet jeden s druhým. Proto se připojuji s poděkováním, máte můj hluboký obdiv,“ dodal Jiří Růžička starosta Vsetína.

ZPRÁVU ZPRACOVAL:

Ing. Lenka Plačková | PR a marketing Vsetínské nemocnice