Byl spuštěn ostrý provoz webového prostředí projektu KUDY KAM

12.5.2014

ZLÍNSKÝ KRAJ – Od začátku května byl spuštěn ostrý provoz webového prostředí www.kudykam.eu, kde je možné nalézt řešení pro celkem 400 životních situací zaměřených na mladé lidi. Webové prostředí je jedním z výstupů společného projektu Zlínského a Olomouckého kraje s názvem KUDY KAM - orientace žáků Olomouckého a Zlínského kraje v systému veřejné správy.

Od začátku roku 2012 připravují odborní pracovníci ze Zlínského a Olomouckého kraje internetovou aplikaci, která umožní nalézt řešení situací, se kterými se mohou setkat zejména žáci devátých ročníků základních škol, žáci středních škol a absolventi středních škol a které jsou spojeny s jejich věkem, studiem a jeho ukončením, hledáním dalšího uplatnění, ale i například hospodařením ve vlastní domácnosti, zdravím a mnohým dalším, co mohou respondenti řešit s pomocí úřadů. Podnětem k vytvoření tohoto webového prostředí byly výsledky průzkumu provedeného ve zmíněné cílové skupině, které poukázaly na nedostatečnou orientaci těchto mladých lidí v systému veřejné správy a povědomí o tom, jaké postupy volit například v situaci, kdy se by se měli odvolat proti rozhodnutí, nebo třeba podat žádost k získání informací.

V květnu 2014 bylo toto webové prostředí přeneseno do ostrého provozu a bude postupně představováno více než dvěma tisícům žáků a několika stovkám vedoucích pracovníků škol a výchovných poradců ve Zlínském a Olomouckém kraji. V aplikaci dosažitelné na adrese www.kudykam.eu najdou její uživatelé řešení k celkem 400 životním situacím či problémům. Ty jsou rozčleněny do čtyř oblastí: školství a životní prostředí, rodina a vztahy, občansko-právní a sociální a zdraví. Během řešení všech situací jsou uživatelům kladeny otázky upřesňující daný problém a v závěru je jim nabídnuto řešení v podobě odkazu na instituci nebo zdroj, ze kterého mohou čerpat. Uživatelé mají k dispozici potřebné informace, formuláře, vzory dokumentů a další kontakty na místa, která s problematikou souvisejí.

Práce na celé výsledné službě řídí Zlínský kraj a partnersky se na něm podílí také kraj Olomoucký. „Určitě tímto projektem nemůžeme postihnout všechny situace, do kterých se mladý člověk dostává, ale věříme, že pokrýváme nejčastější otázky žáků ve věku od ukončení základní školy až po ukončení střední školy. Za velmi přínosné považuji i to, že žáci mohou získat návod na řešení takových situací, na které se stydí zeptat nebo je jim nepříjemné konzultovat je s jinými lidmi,“ říká Petr Navrátil, radní Zlínského kraje pro oblast školství, mládeže a sportu.

Že je vedení kraje přesvědčeno o prospěšnosti aplikace, potvrzuje i to, že prostředí „Kudy kam“ je zařazeno do rodiny portálů školství Zlínského kraje Zkola (www.zkola.cz), do kterého patří i databáze dalšího vzdělávání Sofia (www.sofia.cz) nebo poradce pro výběr střední školy Kam na školu ve Zlínském kraji – Burza škol (www.burzaskol.cz).

Projekt KUDY KAM – orientace žáků Olomouckého a Zlínského kraje v systému veřejné správy je financován z prostředků Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu České republiky.

12. 5. 2014

Sýkorová Dvorníková Gabriela
Krajský úřad Zlínského kraje
577 043 190, 731 555 161