Brány hradu Malenovice dokořán

6. 4. 2022

V sobotu 2. dubna se pro veřejnost letos poprvé otevřely brány malenovického hradu, aby nabídly klasické komentované prohlídky, nové výstavy, stálé expozice, ale i doprovodné akce či lektorské programy.

„Jedna z nejstarších dochovaných památek Zlínského kraje je díky nedávným rekonstrukcím opravdu reprezentativní dominantou této části Zlína,“ říká Pavel Hrubec, ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které má objekt hradu ve správě. „Neustále zpřístupňujeme nové a nové prostory a hledáme způsoby, jak je návštěvníkům představit co nejzajímavějším způsobem.“

Interiér samotného hradu tak kromě prohlídkové trasy a zpřístupněné hradní věže nabízí několik stálých expozic a interiérových celků. Největší zájem rodin s dětmi patří tradičně zoologické expozici Zvířata na Zemi a člověk, ale velice se líbí i Hostince našich pradědečků nebo Na hradě nebydleli jen rytíři. Pro letošní rok oživí prohlídkovou trasu krátkodobá výstava Jantar ze Študlova, klenot moravských Karpat. Příjemné zastavení také nabízí Řemesla starých Malenovic, která představují činnosti přinášející obživu obyvatelům těchto míst v minulosti. Návštěvníci s hlubším zájmem o historii hradu mají pak připravenu panelovou výstavu o jeho dlouhém a pestrém stavebním vývoji. Nadále zdobí nádvoří i sklepní prostory hradu plastiky a sochy akademické sochařky Otylie Demelové Šuterové.

Barokní hájenka v sousedství hradu je rájem pro milovníky rukodělných řemesel: expozice Dřevo proutí slámaje zajímavým výletem do historie využívání těchto materiálů v běžném životě našich předků. Část prostoru v objektu zaujme od 9. dubna výstava Jaroslav Koželuha – poutník moravskou krajinou. Uznávaný folklorista je zde představen profesně i prostřednictvím své zájmové činnosti, souborového tance a zpěvu a obrazové dokumentaci lidových staveb.

Po několikaleté covidové pauze doufají muzejníci v to, že se letos podaří uskutečnit slavnostní zahájení hradní sezóny, a to 7. května takzvanými (H)radovánkami s celodenním rodinným programem, který bude čerpat inspiraci jak ze středověku, tak z přírody. Chybět by o prázdninách neměly tradiční noční prohlídky, stejně jako dětské lektorské programy v prostorách hradu i kolem něj. Největší akce sezóny, Stará řemesla na hradě, přilákala vloni na 1200 návštěvníků, a pro letošní rok už teď muzejníci připravují na 3. září další zajímavý program plný známých i téměř zapomenutých řemesel, která si lze nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Tečkou za hradní sezónou 2022 bude „jarmáček“ na počátku prosince.

A jak vnímá hrad Malenovice Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro školství a kulturu? „Jsem potěšená, že se hrad, který je součástí kraje už po téměř sedm století, stává místem, kde se setkává stará historie se současnou kulturou. Místem, kam je vždy radost se vypravit. Zlínský kraj dlouhodobě podporuje významné památkové objekty a jejich další rozvoj.“

Hrad bude během dubna otevřen o víkendech, ve všední dny jen na objednávku. Od května pak mohou návštěvníci chodit po celý týden s výjimkou pondělků, kdy je hrad uzavřen.

 

ing. Silvie Lečíková                                                 

vedoucí obchodního oddělení MJVM Zlín

Vavrečkova 7040, Zlín

14|15 BAŤŮV INSTITUT

573 032 326 | 734 769 971

silvie.lecikova@muzeum-zlin.cz | www.muzeum-zlin.cz

hrad-malenovice3.jpg
hrad-malenovice2.jpg
hrad-malenovice-archiv-mjvm-ve-zline.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap