Atleti TJ Jiskra Otrokovice uspořádali běžecký festival

24. 11. 2021

Ozdobou 21. ročníku Erste Premier běžeckého festivalu byli účastníci Olympijských her z Tokia, Tereza Ďurdiaková a Vít Hlaváč, historicky nejrychlejší československý běžec v půlmaratonu Róbert Štefko, maratonská legenda z Otrokovic Vlastimil Bukovjan a nejznámější český vytrvalec současnosti Petr Vabroušek. Běžeckého festivalu se zázemím u Městské sportovní haly v Otrokovicích se zúčastnilo na 500 běžců!

Jako první se na start postavili závodníci maratonu a půl. Na šesti kolech mezi Otrokovicemi a Kvasicemi se závěrečným doběhem strávili celé dopoledne, někteří i déle. S tratí o délce 63,3 km se nejlépe popasovala legenda českého ultramaratonu Daniel Orálek a v ženách držitelka nového traťového rekordu, slovenská reprezentantka Ivana Butoracová, která skončila druhá v absolutním pořadí.

Poté byl odstartován po 25leté pauze Otrokovický maraton, kde mezi 16 běžci zvítězil v obnovené premiéře s kvalitním časem 2:32:04 Pavel Šedik. Otrokovický maraton byl původně plánovaný již na březen 2020, vzhledem k pandemické situaci musel být odložen na letošní rok. Ovšem ani na jaře nebylo možné maraton uspořádat, proto pořadatelé místo něj připravili virtuální závod. Ten díky sbírce a dobrovolnému startovnému všech účastníků od Otrokovic po Dubaj vynesl 30.000 Kč na léčbu vážně nemocného pětiletého Oliverka z Otrokovic.

Hlavním závodem byl tradiční Memoriál MUDr. Josefa Podmolíka v půlmaratonu, kde v konkurenci téměř 100 běžců udával tempo český reprezentant Jiří Homoláč a ruský reprezentant Michail Kulkov. Společně útočili na traťový rekord bahrajnského olympionika Cherutiche. Rekord trati odolal, nicméně dosažené časy znamenaly nejrychlejší evropský a český čas, když Kulkov porazil Homoláče o 10 sekund a cílovou páskou proběhl za 1:06.08. V ženách skončila první v nejlepším evropském čase na otrokovické trati česká reprezentantka Barbora Macurová.

V průběhu dopoledne se v několika kategoriích postavilo na start mládežnických kategorií přes 100 mladých atletů.

Jako poslední byl odstartován závod štafet v rámci Continental Running Week, kde se představily dvou až sedmičlenné štafety firem, rodin, přátel, škol a institucí a zakončily tak Erste Premier běžecký festival.

Ceny nejlepším předal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, radní pro sport Jiří Jaroš a starostka města Otrokovice Hana Večerková. Tímto děkujeme oběma institucím i dalším partnerům za podporu.