Astronomové zvou na léto plné zážitků

21.6.2021 - 21.8.2021
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o.
Josef Beneš
www.astrovm.cz

Letní prázdniny ve hvězdárně budou pestré a bohaté na zajímavé zážitky.

Večerní pozorování, denní exkurze a několik tematických pořadů tvoří základ prázdninové nabídky valašskomeziříčské hvězdárny. „Hlavní událostí bude Meziříčská noc padajících hvězd. Jedná se o pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z deky nebo karimatky, na které pozveme veřejnost 12. srpna,“ upozorňuje ředitel Libor Lenža.

Ještě předtím se 24. července uskuteční pořad pro rodiny s dětmi, který bude zábavným povídáním o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás, a 30. července se hvězdárna zapojí do celoměstské Muzejní noci. „Nabídneme komentované prohlídky areálu a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku,“ upřesňuje ředitel. Rodinám s dětmi bude určen rovněž pořad Poznávejme svět světlem, který proběhne 21. srpna.

Oblíbená večerní pozorování pomocí dalekohledu v centrální kopuli budou na programu každý pracovní denod21:00 hodin. „Za dobré viditelnosti mohou návštěvníci pomocí dalekohledů pozorovat například Měsíc, několik planet, hvězdy, mlhoviny a galaxie,“ popisuje ředitel. Do hvězdárny se lze podívat také ve dne – exkurze budou připraveny od pondělí do soboty,vždyv 9:00,11:00,13:00a 15:00 hodin. „Návštěvníky provedeme vybranými pracovišti, prohlédnou si dřevěnou Ballnerovu hvězdárnu z roku 1929 a vnitřní i venkovní expozice, seznámí se s dalekohledem a za příznivých podmínek budou moci pozorovat Slunce,“ upřesňuje Lenža.

Naproti tomu zájemci o astronomické tábory už vyjdou naprázdno. „Oba příměstské i pobytový tábor jsou plně obsazeny,“ informuje odborný pracovník hvězdárny Radek Kraus, pod jehož vedením se děti hravou formou naučí poznávat noční oblohu a orientovat se na ní a také si osvojí základy experimentální fyziky.

Stručný přehled prázdninových akcí:

Sobota 24. července ve 14:00 hodin ŽIVOT NEJEN VE VESMÍRU • Zábavné povídání o životě ve vesmíru, na naší planetě i kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Pátek 30. července v 19:00 hodin MEZIŘÍČSKÁ MUZEJNÍ NOC • Komentované prohlídky hvězdárny a pozorování večerní oblohy dalekohledy v kopuli i venku. Kompletní program celoměstské akce na http://mmn.kzvalmez.cz/. Vstup volný.

Čtvrtek 12. srpna od 21:30 do 24:00 hodin MEZIŘÍČSKÁ NOC PADAJÍCÍCH HVĚZD • Pozorování meteorického roje Perseid pouhým okem z přinesené karimatky nebo deky – s komentářem a teplým čajem od astronomů. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Sobota 21. srpna ve 14:00 hodin POZNÁVEJME SVĚT SVĚTLEM • Netradiční program hravou formou a praktickými ukázkami představí světlo kolem nás. Program je určen zejména rodinám s dětmi od 6 do 12 let. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Každý pracovní denve 21:00 hodin (kromě 5. a 6. července) ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ • Měsíc, planety, hvězdy a vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, mlhoviny, galaxie – podle aktuální viditelnosti. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

Od pondělí do soboty v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin (kromě 5. a 6. července) DENNÍ PRÁZDNINOVÝ PROGRAM •Prohlídka vybraných pracovišť, expozic a Ballnerovy hvězdárny, seznámení s dalekohledem – za příznivých podmínek pozorování Slunce, za nepříznivého počasí program v přednáškovém sále. Vstupné: dospělí 50 Kč; mládež 40 Kč.

.jpg Astronomove_zvou_na_leto_plne_zazitku_4 332,03 kB
.jpg Astronomove_zvou_na_leto_plne_zazitku_2 365,35 kB