Astronomové přijedou za publikem

  8.4.2021

Pozorovat noční oblohu pomocí dalekohledu a dozvědět se o vesmíru něco zajímavého mohou lidé i v místě svého bydliště.

Večerní astronomická pozorování pro veřejnost nabízí městům a obcím valašskomeziříčská hvězdárna. „Stačízvolit si termín a vhodné místo, a rádi přijedeme, abychom divákům umožnilipozorovat nočníoblohu pomocí výkonných přenosných dalekohledů a zároveň nabídli poutavý doprovodný komentář,“ říká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva.

Sezona terénních pozorování obvykle začíná v červnu a podle zájmu trvá do září. Za jasného počasí mohou diváci spatřit na obloze například Měsíc, planetu Saturn s jejími prstenci, Jupiter se čtyřmi nejjasnějšími měsíci, několik krásných hvězd, dvojhvězd a hvězdokup, stejně jako planetární mlhoviny a galaxie.

„Velmi často nás obce zvou při různých příležitostech, jakými jsou ukončení školního roku nebo obecní slavnosti. A když náhodou nevyjde počasí, lze se domluvit na náhradním programu nebo termínu,“ ujišťujePečiva. Oblast, kam astronomové se svou technikou cestují, bývá dosti rozlehlá – od Lutoniny na Zlínsku po Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, od Prostřední Bečvy na Vsetínsku po hrady ve Starém Jičíně a Štramberku na Novojičínsku. „Některé obce už si naši návštěvu rezervovaly v předstihu,“ dodává odborný pracovník hvězdárny.

Podrobnosti o terénních astronomických pozorováních se zájemci dozvědí a program si mohou objednat na e-mailu hvezdarna@astrovm.cz nebo na telefonu 571 611 928.

 

Poznámka: Snímek 1 je z večerního pozorování ve Fryštáku na Zlínsku, snímky 2–4 ze Zašové na Vsetínsku. Fotografie jsou z archivu Hvězdárny Valašské Meziříčí

 

Autor zprávy:

Josef Beneš

pracovník pro vztah s veřejností

tel. 728 245 872

Dokumenty ke stažení

.jpg Astronomove_prijedou_za_publikem_4 247,58 kB
.jpg Astronomove_prijedou_za_publikem_3 268,88 kB
.jpg Astronomove_prijedou_za_publikem_2 213,21 kB
.jpg Astronomove_prijedou_za_publikem_1 245,43 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí, středa 8:00 - 17:00
všechna pracoviště vč. podatelny

  • úterý, čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
podatelna krajského úřadu
(ostatní pracoviště pouze po objednání)
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky