Astrofyzici z ciziny studují ve hvězdárně

  13.9.2021

Zahraniční uchazeči o vyšší akademické tituly nyní studují ve valašskomeziříčské hvězdárně.

Čtyři doktorandi a post-doktorandi oboru teoretická fyzika a astrofyzika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze pocházejí z Francie, Chile a Slovenska. „Jsou tady, aby blíže pochopili zákonitosti astronomických pozorování a problémy, které při nich mohou nastat. V běžné činnosti se zabývají převážně teorií. Podílejí se na modelování dat z vesmírných družic nebo pozemních teleskopů,“ vysvětluje účel a okolnosti třídenního pobytu vedoucí skupiny Ondřej Pejcha z Ústavu teoretické fyziky.

Mladí vědci pozorují noční oblohu pomocí dalekohledů, získávají přehled o astronomických objektech a učí se zpracovávat zjištěná data. „Nabyté zkušenosti jsou pro jejich další práci nenahraditelné,“ hodnotí Pejcha, jenž valašskomeziříčskou hvězdárnu zvolil s ohledem na dlouholetou úspěšnou spolupráci a kvalitní technické vybavení.

Francouzka Camille Laundri jeho slova potvrzuje. „Je to pro mě velmi užitečné. Nikdy dříve jsem nepoužívala CCD kamery a počítačové programy na zpracování výsledků pozorování,“ říká žena, která se momentálně zabývá podivně se chovajícím dvojhvězdným systémem a dvojhvězdám chce zůstat věrná i do budoucna.

Její kolega Diego Nicolás Calderón Espinoza z Chile u nás zúročil zkušenosti z předchozích astronomických pozorování ve své zemi. „Tady jsme ale na severní polokouli, což znamená jiné hvězdy a další vesmírné objekty,“ usmívá se muž, který kvůli pandemii koronaviru je už dva roky  v Česku a domů se podívá na konci roku.

Setkání s lidmi zabývajícími se teoretickou astrofyzikou je přínosem také pro jejich hostitele. „Získáváme trochu jiný náhled na tento vědní obor. Kromě toho jejich pobyt zvyšuje prestiž naší hvězdárny,“ míní její odborný pracovník Ladislav Šmelcer.  

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky