Oficiální portál Zlínského kraje

Pomoc Ukrajině
Pomoc Ukrajině

Pomoc Ukrajině

Informace k očkování proti COVID-19<
Informace k očkování proti COVID-19

Informace k očkování proti COVID-19

V malochovu slepic v Újezdci u Luhačovic byla potvrzena ptačí chřipka

V malochovu slepic v Újezdci u Luhačovic byla potvrzena ptačí chřipka

4. 1. 2023 / ZLÍNSKÝ KRAJ – Výskyt ptačí chřipky na území Zlínského kraje potvrdila ve středu 4. ledna Státní veterinární správa (SVS). Ohnisko bylo potvrzeno v malochovu drůbeže v obci Újezdec u Luhačovic. Chovatel nahlásil úhyn pěti slepic z celkového počtu sedmi kusů. Kvůli zamezení šíření nebezpečné nákazy vydala Státní veterinární správa mimořádné veterinární opatření pro obce v ochranném pásmu.

V místě nákazy provedli veterinární inspektoři šetření, přijali opatření proti šíření nákazy z hospodářství a odeslali vzorky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu, které následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5.

Nákazová situace je podle SVS velmi vážná. Jen během prosince bylo v České republice vyhlášeno deset nových ohnisek ptačí chřipky. Tempo, jakým nová ohniska nákazy přibývají, stále zrychluje.

Apelujeme na všechny chovatele, aby dodržovali platná veterinární opatření. Jakékoliv podezření nákazy či úhyny v chovech je nutné neprodleně hlásit krajské veterinární správě.

V polovině loňského prosince vydala SVS mimořádná veterinární opatření s platností pro chovatele v celé České republice. Zakázáno je chovat drůbež pod širým nebem a nařizuje umístit chované ptáky do budov v hospodářství. Chovatelé, u kterých není možné chovanou drůbež trvale uzavřít, musí alespoň omezit venkovní prostory, do nichž má drůbež přístup a v maximální míře minimalizovat kontakt chované drůbeže s volně žijícími ptáky. Cílem přijímaných opatření je zamezení šíření nákazy do chovů.

Za porušení mimořádných opatření hrozí vysoké pokuty. U fyzických osob může sankce činit až 100 000 korun a u právnických osob, tedy firem, až 2 000 000 korun.

Platné znění mimořádného opatření najdete: ZDE

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky