14|15 BAŤŮV INSTITUT se znovuotevírá veřejnosti

  3.12.2020

 

PROGRAM VE 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU

PROSINEC 2020 

MUZEUM JIHOVÝCHODNÍ MORAVY VE ZLÍNĚ

 

PRINCIP BAŤA: Dnes fantazie, zítra skutečnost

stálá expozice – 3. podlaží budovy 14

Moderní expozice nabízí hned tři témata: historii firmy Baťa, historii filmových ateliérů ve Zlíně i příběh cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

FRANTIŠEK BARTOŠ: Pedagog, jazykovědec, etnograf

stálá expozice – 5. podlaží budovy 14

Pamětní síň této významné zlínské osobnosti seznamuje hravou formou s jeho rozsáhlým dílem.

 

VÝSTAVY

 

PŘÍBĚH ŽELEZA aneb železo v přírodě, dějinách a experimentu

do 10. 1. 2021 - 1. podlaží budovy 14

Výstava o historii výroby a zpracování železa od pravěku po současnost a o experimentálních tavbách v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Geologická část představí typy železných rud a způsoby jejich zpracování, archeologická část zase nálezy železných předmětů od doby laténské po středověk.

RADUJME SE, VESELME SE, NARODIL SE KRISTUS PÁN

do 10. 1. 2021 - 5. NP budovy 14

Panelová výstava přiblíží období adventu a vánoc v tradiční lidové kultuře, především pak v díle Františka Bartoše. Výstavu doplní papírové betlémy ze sbírek muzea.

VALAŠSKO OČIMA KORNÉLIE NĚMEČKOVÉ

do 30. 5. 2021 – 1. podlaží budovy 14

Výstava představí dílo známé pražské výtvarnice, vsetínské rodačky, Kornélie Němečkové, která se ve své tvorbě ráda a hojně inspiruje rodným krajem – Valašskem – a jeho lidovou kulturou. Její volné i závěsné vystřihovánky přestávají být dětskou hrou a stávají se uměním.

POSLOVÉ Z VESMÍRU

do 13. 6. 2021 - 1. podlaží budovy 14

Výstava věnovaná vltavínům i dalším tektitům a meteoritům ze sbírek MJVM a dalších subjektů. K vidění budou i ukázky šperkařského zpracování vltavínů - tajuplných kamenů, o nichž věda ví teprve 230 let.

HVĚZDA BETLÉMSKÁ

foyer budovy 14

Vánoční výstavka s reliéfy z animovaného filmu Hermíny Týrlové.

Vstup volný.

 

KRAJSKÁ GALERIE VÝTVARNÉHO UMĚNÍ VE ZLÍNĚ

PROSTOR ZLÍN | ŘÁDY VIDĚNÍ

stálá expozice – 2. podlaží budovy 14

Stylová industriální atmosféra galerie dává vyniknout novému pojetí stálé expozice ze sbírek krajské galerie: unikátní zdejší architektuře, představení zlaté epochy největšího rozmachu Zlína v baťovském období, ale i tomu nejzajímavějšímu z průmyslového designu. Právě ty jsou spolu s klasickým a moderním uměním od 19. století až do současnosti hlavním magnetem výstavy.

ADRIENA ŠIMOTOVÁ: MAPOVÁNÍ PROSTORU – TĚLO KLÁŠTERA (HOSTINNÉ)

do 17. 1. – 2. podlaží budovy 14, grafický kabinet

Opakované pracovní pobyty v prostorách bývalého františkánského kláštera v Hostinném v Podkrkonoší, které tam Adriena Šimotová absolvovala v osmdesátých letech minulého století, představují v rámci její tvůrčí cesty jedinečnou kapitolu. V klášterních celách tehdy pracovala a na neoficiálních výstavách v tamních chodbách a sálech také představovala svoji tehdejší tvorbu. Cyklus Mapování prostoru - Tělo kláštera z roku 1989 je věnován opuštěnému řeholnímu domu v Hostinném – klášterní komunita, která v něm působila, byla v 50. roce násilně rozehnána. Tímto svým výtvarným cyklem frotáží chtěla autorka v naší paměti uchovat duchovní poselství tohoto společenství a poselství tradice, kterou zprostředkovávalo. Ve své tvorbě hledala tato poselství ve stopách, jež v prázdných prostorách zchátralého kláštera nacházela a zaznamenávala.

ZLÍNSKÝ OKRUH VII

15. 12. – 21. 2. 2021 – 1. podlaží budovy 14

Malíři, sochaři, grafici i jeden fotograf, ale zejména přátelé i profesní kolegové, které dal dohromady unikátní životní prostor jménem Zlín a tak trochu i kurátor Ivan Neumann v roce 2006, se překvapivě poprvé na společné výstavě představí veřejnosti na domácí půdě krajské galerie. Zdeněk Gajdoš, René Hábl, Radim Hanke, Lubomír Jarcovják, Zdeněk Macháček, Kamil Mikel, Pavel Preisner, Ivo Sedláček, Zdeněk Šmíd a jejich hosté Martin Čada, Petr Horák z Milotic, Jan Slovák a Libor Stavjaník dají nahlédnout nejen do svých ateliérů, ale zejména na to, co v nich v těchto nelehkých časech vzniklo.

BEDŘICH BAROŠ (1936-1974) – SOUŽITÍ S UMĚNÍM

15. 12. – 28. 3. 2021 – 1. podlaží budovy 14

Výstava přibližuje život a malířské dílo Bedřicha Baroše (1936 Tylovice u Rožnova pod Radhoštěm – 1974 Brno), který patří k výrazným představitelům výtvarné scény Zlína šedesátých let 20. století. Přestože se zpočátku věnoval především kariéře hokejového brankáře, v roce 1961 propadl výhradně světu umění. Rané malby robustních, plošně stylizovaných figur vystřídaly před polovinou šedesátých let osobité kompozice, v nichž se lidské postavy proměnily ve figurální znak vyjevující tíži naší existence. Po srpnových událostech roku 1968 a rozpadu zlínské tvůrčí skupiny 5 & 2, jejímž byl členem, se Baroš propadal stále hlouběji do osobní i tvůrčí krize, kterou ukončila jeho předčasná smrt ve věku třiceti osmi let. Kromě děl ze sbírek veřejných galerií je jeho umělecký odkaz na výstavě zpřístupněn zejména díky cenným zápůjčkám mnoha soukromých majitelů ze Zlína a jeho okolí.

 

 KRAJSKÁ KNIHOVNA FRANTIŠKA BARTOŠE VE ZLÍNĚ

 

ONLINE SLUŽBY KNIHOVNY

Z pohodlí domova lze využít celou řadu služeb knihovny: eVýpůjčky, Díla nedostupná na trhu (DNNT), databázi novin a časopisů Press Reader, databázi českých médií Anopress, hudební databázi Naxos Music Library, akademickou databázi EBSCO.

ZÁSILKA

Nová služba výpůjčky a zaslání vybraných knih domů nebo na zvolené výdejní místo Zásilkovny. Více na kfbz.cz/zasilka.

KNIHA DO VLAKU

Knihovnička na vlakovém nádraží Zlín-střed s knihami, které si můžou cestující volně půjčovat, bezplatně, bez registrace, nezávisle na otevírací době knihovny, případně si je nechat, vrátit jinde nebo doplnit vlastními. Více na kfbz.cz/kniha-do-vlaku-0.

POHÁDKY A POVĚSTI Z DRŽKOVÉ

Lidové pohádky a pověsti o zbojnících, čertech, skřítcích či hastrmanech z pera řídícího učitele držkovské obecné školy Augustina Jančíka v podání herců Městského divadla Zlín. Dostupné na Facebooku a Youtube kanálu knihovny. Více na kfbz.cz/pohádky-povesti-z-drzkove-0.

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ

Další ročník literární soutěže pro děti zlínského regionu od 6 do 15 let Hledání, tentokrát na téma Hrdina v mých očích. Uzávěrka 31. ledna 2021. Podrobnosti na kfbz.cz/hrdina-v-mych-ocich.

ONLINE PRODEJ VYŘAZENÝCH KNIH

Knihovna nabízí k prodeji knihy vyřazené ze svého fondu. Výběr a objednávka probíhá online, vyzvednutí výhradně osobně po otevření knihovny. Cena za kus je 10,- Kč. Více na kfbz.cz/vyrazeno.

ZVUK ZLÍNSKÉHO KRAJE

Právě vychází jubilejní dvojčíslo časopisu ZVUK věnovaného kultuře a společenskému dění ve Zlínském kraji. Tradičně přináší pestrou paletu článků z oblasti literatury, umění i historie. Předplatné ve formě dárkového voucheru pod stromečkem potěší všechny kulturní příznivce. Zakoupíte ho v Krajské knihovně Františka Bartoše ve Zlíně. Více na kfbz.cz/zvuk.

 

14|15 BAŤŮV INSTITUT a další externí akce

Bez programu.

Dokumenty ke stažení

.pdf Program 14l15 BATŮV INSTITUT_PROSINEC_2020 256,37 kB

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny (včetně podatelny)

  • Pondělí 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Úterý ---
  • Středa 9:00 - 12:00 13:00 - 15:00
  • Čtvrtek ---
  • Pátek ---
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky