14|15 BAŤŮV INSTITUT hostí výstavu věnovanou Cyrilometodějské stezce

11. 11. 2022

Před budovou 14 je k vidění panelová výstava Cyrilometodějská stezka – Kulturní stezka Rady Evropy, která poutavým způsobem přibližuje prostřednictvím textů a fotografií odkaz svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků. Kolemjdoucí seznámí mimo jiné také s trasami Cyrilometodějské stezky přímo ve Zlínském kraji. Mapy k těmto trasám jsou návštěvníkům k dispozici v Krajském turistickém informačním centru Zlín ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU.

Výstava na osmi venkovních panelech přibližuje prostřednictvím textů a fotografií široký evropský odkaz svatých Cyrila a Metoděje a jejich následovníků. Dále informuje o stále se rozšiřující síti dálkových cyrilometodějských tras, které byly zatím značeny v České a Slovenské republice ve spolupráci s turistickými kluby. Prezentován je také potenciál stezky jako sítě památek vážících se k cyrilometodějskému odkazu v dalších evropských zemích. Dva panely seznamují s trasami Cyrilometodějské stezky přímo ve Zlínském kraji, odkud celá myšlenka propojování na základě společného kulturního dědictví před deseti lety vzešla. Mapy k těmto pěším trasám jsou k dispozici přímo vedle výstavy v Krajském turistickém a informačním centru ve 14|15 BAŤOVĚ INSTITUTU. Jeden panel osvětluje Program Kulturní stezky Rady Evropy, ve kterém bylo certifikováno 48 kulturních stezek s nadnárodním tématem a aktivitami, přičemž Cyrilometodějská stezka je jednou z nich.

„Výstava vyzývá k návštěvě památných míst spojených s rozvojem slovanské kultury nejen u nás ve Zlínském kraji a v České republice, ale i jinde v zahraničí. Zároveň připomíná evropské hodnoty, které soluňští bratři spoluvytvářeli a jako spolu-patroni Evropy stále vytvářejí. V dnešní době je to zvlášť potřeba. Těší mě, že si výstavu mohou obyvatelé regionu ve Zlíně prohlédnout v návaznosti na nedávnou prezentaci Cyrilometodějské stezky v Evropském parlamentu ve Štrasburku,“ sdělil náměstek hejtmana Zlínského kraje a předseda sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje Lubomír Traub.

„Na Cyrilometodějských trasách ve Zlínském kraji, zejména na Slovácku, najdeme několik národních kulturních památek – např. archeologické lokality ve Starém Městě, Uherském Hradišti, Modré či v Osvětimanech. Většina z nich prošla revitalizací a ve Starém Městě bylo dokonce vybudováno nové Cyrilometodějské centrum s interaktivními multimediálními expozicemi. To všechno jsou nejen připomínky naší historie, ale také lákavé turistické cíle pro obyvatele i návštěvníky kraje,“ uvedla krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová. 

Výstava byla financována Zlínským krajem a vznikla při příležitosti udělení certifikátu Kulturní stezka Rady Evropy a Předsednictví České republiky Radě Evropské unie v roce 2022. Je jednou ze čtyř venkovních výstav v rámci projektu společné propagace čtyř moravských krajů – Zlínského, Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského.

„Prostor před 14|15 BAŤOVÝM INSTITUTEM bude v následujících dnech oživovat další zajímavá výstava, která představí řadu zajímavostí. Umístění výstavy v blízkosti Krajského turistického informačního centra ve 14. budově továrního areálu umožńuje návštěvníkům získat právě na tomto místě více informací,“ uvedla ředitelka přispěvkové organizace 14|15 Baťův institut Petra Kubíková.

Více informací na www.putujmebezhranic.cz a www.14-15.cz

 

Kontakt:

Ing. Martina Janochová

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

J.A. Bati 5520, 760 01 Zlín

info@cyril-methodius.eu, tel. +420 733 161 674

www.putujmebezhranic.cz  www.cyril-methodius.cz

 

Ing. Alena Babicová

PR manažerka

14|15 Baťův institut, příspěvková organizace

14|15 BAŤŮV INSTITUT, Vavrečkova 7040, 760 01 Zlín

Tel: 736 505 513, e-mail: alena.babicova@14-15.cz

www.14-15.cz

 

foto-vystavy-cyrilometodejska-stezka-archiv-14l15-batuv-institut.jpg« zpět

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny Krajského úřadu Zlínského kraje

  • pondělí 8:00 - 17:00
  • úterý 8:00 - 15:00
  • středa 8:00 - 17:00
  • čtvrtek 8:00 - 15:00
  • pátek 8:00 - 13:00
Otevírací doba pokladny
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap