„Lázně, wellness, zážitek“ mottem expozice Východní Moravy na Regiontour 2014

  14.1.2014

ZLÍNSKÝ KRAJ, BRNO – Východní Morava jako rozmanitý region s výtečnými podmínkami pro lázeňství, wellness a zážitky – takto se bude prezentovat Zlínský kraj na veletrhu Regiontour 2014, který proběhne od 16. do 19. ledna 2014 na brněnském výstavišti.

Lázeňské téma je pro Zlínský kraj logické. Nacházejí se zde největší a nejkrásnější lázně Luhačovice, velmi účinná je léčba v sirnatých vodách, které pramení v Ostrožské Nové Vsi, Buchlovicích – Smraďavce či Kostelci u Zlína. Navíc se oživuje tradice klimatických lázní v Rožnově pod Radhoštěm s vyhledávanou novinkou – pivními lázněmi. Kvalita a množství wellness center, která naleznete prakticky ve v celém kraji, je zárukou toho, že bude uspokojen každý, kdo chce udělat něco pro své zdraví a pohodu. Pestrost turistické nabídky Zlínského kraje je zárukou toho, že o svůj zážitek nepřijde nikdo, kdo na Východní Moravu zavítá. Skvěle připravené cyklostezky a cyklotrasy, stovky kilometrů turistických tras, výtečná místní gastronomie, památky historie či přírodní skvosty. K tomu živý folklór, jehož celosvětovou hodnotu oceňuje i UNESCO.

„Naše nabídka vychází z toho, v čem jsme svým způsobem výjimeční. Díky rozmanitosti kraje dokážeme uspokojit prakticky každého hosta. Lázeňské pobyty umíme doplnit o zajímavé výlety, kulturní a folklorní programy. Ve wellness centrech naši hosté najdou pohodu, uvolnění a načerpají síly. Zde se snoubí péče o tělo i duši s kvalitní gastronomií, zdravým životním stylem, k čemuž napomáhají i programy zaměřené na aktivní trávení volného času, relaxaci, pobyt v čisté přírodě. Málokde jste vtahování do světa tradic, lidového umění a odkazu předků tak, jak je tomu na Východní Moravě. V roce 2014 bude Slovácká jízda králů, která je zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, prezentována hned ve třech našich obcích – v květnu v Kunovicích a Vlčnově, na počátku července pak v Hluku. Spolu s historickým bohatstvím v podobě pohádkových zámků, kouzelných unikátních zahrad, Baťovým kanálem, rozhlednami, muzei, galeriemi, atd., atd. kraj poskytuje potěšení a zážitky každému, kdo jej navštíví,“, zve k návštěvě Dana Daňová, ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy.

Tématice lázeňství je věnována publikace „Lázně s chutí Moravy a Slezska“, kterou společně připravily 4 moravské kraje – Olomoucký, Jihomoravský, Moravskoslezský a Zlínský. Jedná se o přehled lázeňských míst a poskytovatelů lázeňských služeb na Moravě a Slezsku doplněný o tipy na výlety v okolí. Brožurka je vydána v šesti jazykových mutacích vždy dvojjazyčně: česky a rusky, anglicky a německy, italsky a polsky. Bonusem pro uživatele publikace je možnost využít akčních nabídek jednotlivých subjektů, zejména slev na služby. V tomto roce bude spolupráce moravských krajů pokračovat. Nositelem projektu na téma Moravská gastronomie a folklor bude Zlínský kraj.

Téma lázní, wellness a zážitků není jediným lákadlem, které Východní Morava, potažmo Zlínský kraj, mají pro své hosty připraveno.

To, co podporuje zdraví, je také čisté a zdravé prostředí, kulturní krajina s neporušenou krajinou, v níž více než třetina kraje je vymezena jako chráněné přírodní území. Přímo se nabízí pozvánka k aktivní turistice a cykloturistice, pro něž jsou připraveny stovky kilometrů turistických tras. Po nich můžete vystoupat na některou z bezmála 30 rozhleden, poznat četné skály a pověstmi opředené bludné balvany, zříceniny hradů, stopy starých Keltů nebo obdivovat orchidejové louky.

Pravý ráj je na Východní Moravě pro cykloturisty. Královna cyklostezek - Cyklostezka Bečva – je sice rovinatá, ale zavede milovníky singletracků do nových areálů ve Velkých Karlovicích (Kyčerka) a Vsetína (Semetín) nebo do kopců, které si užijí vyznavači horských kol. Specielní stezky pro pohodový či adrenalinový sjezd i trasy pro MTB si rychle oblíbíte, stačí jednou vyzkoušet a zcela jim propadnete. Údolím řeky Moravy je vedena 80 km cyklostezka spojující Kroměříž a Hodonín, která nabízí unikátní možnost kombinovat pohyb na kole s plavbou po vodní cestě Baťův kanál a přitom poznávat některý z 50 zajímavých turistických cílů na obou březích řeky.

Nejoblíbenějším turistickým cílem celé Moravy je dlouhodobě ZOO a zámek Zlín – Lešná. Koncept zoologické zahrady zasazené do zámeckého parku s množstvím autentických předmětů ze všech kontinentů a řadou kontaktních expozic garantuje nejen zábavu, ale i nenásilné poučení. ZOO byla označena v celostátní anketě agentury Czechtourism za nejlepší turistický cíl pro rodiny s dětmi.

Velké oblibě se těší poutní místo Velehrad a nedaleko ležící Archeoskanzen Modrá a sousedící expozice Živá voda. Archeoskanzen přináší svědectví o našem osídlení a způsobu života v období Velkomoravské říše, tedy v době, kdy na Moravě působili sv. Cyril a Metoděj. Živá voda je atraktivní ukázkou biotopů řeky Moravy, přičemž život pod vodou můžete sledovat z podvodního proskleného tunelu.

Rozhodně nelze při návštěvě kraje vynechat Hanácké Atény - město Kroměříž. Nejen proslavený Arcibiskupský zámek, Podzámecká zahrada, Květná zahrada, ale také například trojice minipivovarů, historické vinné sklepy, cyklostezky, muzea, galerie, nové výstaviště Floria či unikátní Biskupská mincovna si zaslouží vaši pozornost.

„Návštěvníci našeho kraje se k nám rádi vracejí, protože pokaždé zde naleznou něco nového. Tahákem příští sezony by mohl být nedávno otevřený nadčasový projekt 14|15 Baťův institut ve Zlíně. V bývalých výrobních halách továrního areálu je zachycen neopakovatelný příběh geniálního podnikatele Tomáše Bati, historie firmy, kterou založil. Kromě toho se zde v jedinečné a moderní kompozici propojují expozice Muzea jihovýchodní Moravy, Galerie výtvarného umění a Krajská knihovna F. Bartoše. Můžeme slíbit návštěvníkům Východní Moravy, že se zde nikdy nebudou nudit, nabídka zážitků je stejně pestrá a rozmanitá jako celý kraj“, uzavírá nabídku nové turistické sezony Ladislav Kryštof, radní Zlínského kraje odpovědný za cestovní ruch.

 

Zpracoval: Zdeněk Urbanovský

14. 1. 2014

Další informace:
Sýkorová Dvorníková Gabriela           
tisková mluvčí                                               
Krajský úřad Zlínského kraje                           
577 043 190, 731 555 161

PhDr. Dana Daňová
ředitelka Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, o.p.s.
tel.: 733 161 670, 577 043 900
dana.danova@vychodni-morava.cz
www.vychodni-morava.cz
www.facebook.com/vychodnimorava

Rychlý kontakt

Zlínský kraj
třída Tomáše Bati 21
761 90 Zlín

telefonní seznam Zlínského kraje

Úřední hodiny

  • Pondělí 8:00 - 17:00
  • Úterý 8:00 - 15:00
  • Středa 8:00 - 17:00
  • Čtvrtek 8:00 - 15:00
  • Pátek 8:00 - 13:00
IČ: 70 89 13 20
ID datové schránky: scsbwku

Vaše podněty a připomínky

Meteoradar ZKOLA.cz - Informační a vzdělávací portál Zlínského kraje Zlínský kraj - Východní Morava eBadatelna Zlínského kraje Otevřené brány juap
web, intranet, redakční systém ESMEDIA Interactive s.r.o.