Otevřené brány

Otevřené brány jsou společným projektem Zlínského kraje, měst, obcí a farností. Smyslem projektu je zpřístupnění bohatého fondu památek církevní povahy, zejména umělecky a historicky cenných kostelů a jejich mobiliářů ve Zlínském kraji a také poukázat i na další zajímavá místa v okolí.

Každoročně během turistické sezóny mají návštěvníci možnost navštívit významné sakrální památky ve Zlínském kraji a seznámit se s jejich historií a zajímavostmi.

V kostelích se zdarma provádí od května do konce září dle dohodnutého režimu s farnostmi. Režim prohlídek je buď jen o víkendech, celý týden, nebo je provoz kombinovaný podle návštěvnosti. Průvodci jsou většinou studenti nebo aktivní senioři.

Zlínský kraj projekt koordinuje, vydává informační materiály a zajišťuje propagaci na veletrzích cestovního ruchu ve spolupráci s Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy a zájmovým sdružením Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje.

Základní idea a koncept tohoto jedinečného projektu vznikl na odboru kultury a památkové péče v roce 2007, realizace projektu započala v roce 2009. Na počátku bylo do projektu zapojeno 9 objektů.

V roce 2020 bylo do projektu zapojeno již 26 objektů. Interaktivní mapa všech zapojených objektů
je uvedena na webových stránkách projektu.

English - download

.pdf Open Gates 1087,23 kB
.pdf Offene Tore 1097,33 kB
.pdf Porte aperte 1078,4 kB